Въпреки западното ембарго, руските производители на петрол са увеличили производството с почти 1% през първата седмица на февруари спрямо януари, съобщава, цитиран от Ройтерс, всекидневникът „Комерсант“, позовавайки се на анонимни данни.
Според изданието през първата седмица на февруари производителите са увеличили добива на нефт и газов кондензат до 1,491 милиона тона (10,93 милиона барела на ден), което е ръст от 0,7% спрямо средния за януари.
Цифрите са в съответствие с тези, цитирани от вицепремиера Александър Новак, който заяви в сряда, че дневното производство на суров петрол в Русия, с изключение на газовия кондензат, досега този месец е било сравнимо с 9,8 милиона до 9,9 милиона барела през януари.
Вестникът посочва, че руските производители са увеличили износа на петрол и са предложили по-големи отстъпки за цените на петрола на вътрешния пазар спрямо международния бенчмарк.
След налагането на западните санкции руските производители отклониха доставките от Европа към Азия, главно Китай и Индия, обобщава Ройтерс.
Воденият от Роснефт проект Сахалин-1 е увеличил добива най-много, пише вестникът, без да предоставя конкретни данни.
Производството в Sakhalin-1, преди това около 200 000 барела на ден, се срина след оттеглянето на ExxonMobil от проекта през март. Ръководителят на Роснефт Игор Сечин каза по-рано тази седмица, че проектът е възобновил добива на нефт.