Една от най-големите руски компании за производство на петрол и газ, „Сургутнефтегаз“, е добавена към списъка със санкции на ЕС. Това става ясно от одобрения 17-ти пакет санкции срещу Москва, който е определян като най-големият до момента.
В документа се посочва, че ПАО „Сургутнефтегаз“ участва в сектор на икономиката, който осигурява значителен източник на доходи за правителството на Руската федерация, „който е отговорен за анексирането на Крим и дестабилизирането на Украйна“.
С този пакет към санкционния списък се добавят 31 нови дружества, които предоставят пряка или непряка подкрепа на военнопромишления комплекс на Русия или участват в заобикаляне на санкциите. Това включва 18 дружества, установени в Русия, и 13 дружества, установени в трети държави (6 Турция, 3 Виетнам, 2 ОАЕ, 1 Сърбия и 1 Узбекистан).
В черния списък са още застрахователната компания VSK, музеят-резерват „Херсонес Таврически“, корабната компания „Волжско пароходство“, златодобивната компания „Атлас Майнинг“, производителите на дронове „Еърбург“, „Стратим“, „Микроб“, „Финко“, „Аерофрегат“ и Минският завод за колесни трактори.
Санкционирани са и 89 допълнителни плавателни съда, които са част от сенчестия флот от нефтени танкери или допринасят за енергийните приходи на Русия, с което общият брой на включените в списъка плавателни съдове достигна 342. Корабите са идентифицирани заедно с държавите членки и Европейската агенция по морска безопасност (ЕАМБ). Понастоящем те са обект на забрана за достъп до пристанищата и забрана за предоставяне на услуги.
От ЕК обясняват, че включването на кораби в списъците, заедно с усилията на държави партньори като Обединеното кралство и САЩ, значително намалява способността на Русия да печели приходи от избягването на тавана на цените на петрола, което прави все по-трудно замяната на санкционираните кораби. Като цяло износът на петрол стана по-сложен и скъп за Кремъл, тъй като тези кораби вече не са в състояние да работят както обикновено. Според последните данни за таван на цените на петрола се наблюдава намаляване на транспортираните обеми и броя на корабите, превозващи руски петрол. Откакто ЕС започна да включва тези плавателни съдове в списъка, доставките на руски суров нефт за тях са намалели със 76 %.
17-ият санкционен пакет допълнително разширява списъка на изделията с двойна употреба и авангардните технологии, подлежащи на ограничения върху износа, с цел да се откъсне Русия от ключови технологии, по-специално за военна употреба, например:
- химически прекурсори на енергетичен материал. Има доказателства, че тези химически прекурсори се използват, пряко или косвено, като гориво за руските ракети. Вследствие на това към тях са добавени продукти като натриев хлорат, калиев хлорат, алуминиев прах, магнезиев прах и борен прах.
- резервни части и компоненти за металообработващи машини с висока точност за компютърно цифрово управление (CNC). Макар че металообработващите машини до голяма степен са обхванати от вече въведените санкции, резервни части като сачмени винтове и енкодери са от съществено значение, за да може Русия да поддържа промишлената си база, обслужваща военната система.