През първите шест месеца на 2023 г. бюджетните разходи на Русия са се увеличили с 2 440 млрд. рубли (23 млрд. евро) в сравнение със същия период на 2022 година. Според документа, цитиран от Ройтерс и latribune.fr*, 97,1 % от тази допълнителна сума е изразходвана за отбранителния сектор . Така, през годината като цяло делът на бюджета за отбрана ще достигне невиждани от десет години нива. В замяна на това финансирането за училища, болници и пътища вече е намалено, а бюджетите на други области също могат да бъдат орязани.
Русия на Владимир Путин официално изцяло пое по пътя на военната икономика. За 2023 г. Кремъл е удвоил предвижданията си за отбранителни разходи на над 90 милиарда евро, според правителствен документ, коментиран от Ройтерс. Занапред военните разходи ще представляват една трета от всички публични разходи през годината. Тази политика не остава без последствия, тъй като публичният дефицит се увеличава, а войната в Украйна тежи върху финансите на Москва.
Подложен на западни санкции след анексирането на Крим през 2014 г., Кремъл вече не просто провежда протекционистична икономика, която има за цел да защити руските интереси. Инвестициите вече са насочени към нейния военно-промишлен комплекс, като Москва обявява, че производствените ѝ мощности работят на пълни обороти.
Цифрите показват, че през първата половина на 2023 г. Русия е похарчила с 12% повече за отбрана, отколкото първоначално е планирала да похарчи за цялата година, като допълнителните разходи достигат 600 милиарда рубли (5,80 милиарда евро) от планираните 4 980 милиарда рубли.
През първите шест месеца на 2023 г. разходите за отбрана възлизат на 5 590 милиарда рубли, или 37,3% от общите бюджетни разходи, които достигат 14 970 милиарда рубли за периода, според документа.
Бюджетният план на Русия обаче предвиждаше да бъдат отделени 17,1% от бюджета за отбрана.
Само за армията през януари и февруари последните публично достъпни данни показват, че Москва е похарчила 2 трилиона рубли. През първото полугодие на тази година бюджетните разходи са се увеличили с 2,44 трилиона рубли спрямо същия период на 2022 г., като според документа 97,1% от тази допълнителна сума са изразходвани за отбранителния сектор.
Увеличаването на бюджета за заплати на военните
Финансирането на отбраната е част от секретните разходи, но вече излизат някои данни, макар и не публични. Документът показва например, че Русия е похарчила близо 1 трилион рубли за заплати на военните през първата половина на годината, което е с 543 милиарда рубли повече от същия период на миналата година.
Освен това документът предоставя нова оценка на годишните разходи за отбрана, които ще достигнат 9,7 трилиона рубли, или една трета от общите бюджетни разходи, предвидени за 2023 г., които възлизат на 29,05 трилиона рубли. Това ще бъде най-високият дял поне от десетилетие насам.
От началото на годината Русия вече е похарчила 57,4% от корегираните предвиждания за бюджетни разходи за отбрана.
Дефицитът ще се задълочава
Това отклоняване на публични средства крие риск от отслабване на руската икономика, която трябва да се справи с рязкото обезценяване на рублата. Руснаците са изправени пред опасността от увеличаване на разходите им за живот. Към това се добавя спадът на приходите от въглеводороди след ембаргото, наложено от Запада след нахлуването в Украйна през февруари 2022 година.
В резултат на това, след като възлезе на 2,2% от БВП през 2022 г., дефицитът в публичните финанси вероятно ще се увеличи допълнително през 2023 година. Според прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ), публикувани на 11 април, той ще достигне 6,2%, което е „много високо ниво по руските стандарти”. Увеличаването на военните разходи, може да даде малък принос към скромното икономическо възстановяване на Русия тази година поради по-голямото промишлено производство, но същевременно тласна бюджета към дефицит от около 26 милиарда евро, който се задълбочава поради намалелите приходи от вноса.
Русия, като нетен износител, обикновено отчита бюджетни излишъци. Но сега за втора поредна година ще приключи с дефицит, тъй като стойността на износа на енергия през първото шестмесечие спадна с 47% на годишна база.
Какви са последствията за руснаците?
Преди всичко увеличението на бюджетните разходи повишава риска от инфлация и Руската централна банка вдигна през юли основния лихвен процент до 8,5%. Анализаторите очакват основните лихви да се повишат още повече.
Евгений Суворов, икономист в CentroCreditBank, обяснява последиците от това разрастване на военната промишленост.
„Не знаем доколко е възможно да увеличим производството на танкове и ракети“, казва Евгений Суворов „Но знаем, че увеличаването на това производство е възможно само с цената на изтичане на работна ръка от други отрасли на икономиката“.
Финансирането за училища, болници и пътища вече беше съкратено през тази година в полза на разходите за отбрана, а бюджетът в много други сфери вероятно ще бъде значително орязан.
„Военно-промишленият комплекс подкрепя индустриалния растеж, докато гражданските индустрии намаляват своето производство“, казва Дмитрий Полевой, ръководител на инвестициите в Locko-Invest, след публикуването през миналата седмица на данните за промишленото производство през месец юни.
„Изобилната фискална помощ има значителен положителен ефект за момента, но въобще не подобрява състоянието на икономиката в средносрочен и дългосрочен план“, подчертава Полевой. „Веднага щом бюджетното оздравяване стане неизбежно, икономиката бърдо ще се свие“.
Руската централна банка очаква растеж на БВП от 1,5% до 2,5% тази година, в съответствие с прогнозите на различни анализатори, потърсени от Ройтерс за мнение през миналата седмица. Руското правителство и финансовото министерство отказват да коментират тези цифри.
*Превод Георги Саулов