Политиката на борба срещу тютюнопушенето във Франция позволи постигането на значителни икономии, като същевременно доведе и до подобряване на общественото здраве. Според проучване на ОИСР, продължаването на прилагането на тези мерки между 2023 г. и 2050 г. може да предотврати заболяването с хронични болести на 4 милиона пациенти и да спести 578 милиона евро годишно от разходи за здравеопазване, изтъква Capital.fr*.
Политиката на борба срещу тютюнопушенето, прилагана във Франция между 2016 и 2020 г., не само оказа съществено въздействие върху общественото здраве, но също така доведе до значителни икономии в разходите за здравеопазване. Според проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), финансирано от Public Health France, тези мерки са довели до впечатляващи резултати, пише в. L’Express, цитиран от Capital.fr.
Тютюнът остава една от основните причини за незаразните заболявания, като рак, респираторни заболявания, сърдечно-съдови заболявания и много други. Във Франция през 2021 г. той е предизвикал смъртта на 75 000 души, което представлява 13% от националната смъртност. Изправено пред тази тревожна констатация, френското правителство предприе смели стъпки за намаляване на разпространението на тютюнопушенето в страната. Сред тези мерки можем да посочим повишаването на цените на тютюневите изделия и въвеждането на неутрални пакети – стандартизирани опаковки без никаква форма на маркетинг. Освен това стартира национална кампания за отказване от тютюнопушенето – „Месец без тютюн“, за да насърчи пушачите да спрат цигарите. Тези инициативи дадоха значителни резултати.
Според данни на ОИСР, процентът на пушачите във Франция е спаднал от 42% през 1974 г. на 32% през 2021 година. Този напредък е неоспорим и е свидетелство за ефективността на въведените мерки. Но ползата от това надхвърля проблемите на общественото здраве. Икономиите, постигнати чрез тази политика, също са значителни. ОИСР изчислява, че ако съществуващите мерки се запазят между 2023 г. и 2050 г., те ще предотвратят около 4 милиона случая на хронични заболявания, включително 3,4% от раковите заболявания, дължащи се на тютюна. Освен това те биха удължили продължителността на здравословния живот с 1,3 месеца за цялото френско население до 2050 г., като това се отнася в по-голяма степен за пушачите. Но това не е всичко. Като запази политиката срещу тютюнопушенето, Франция може да спести 578 милиона евро годишно от разходи за здравеопазване, което се равнява на 4% от сумата, отпусната за профилактика през 2016 г. Според ОИСР, разходите за тези мерки ще бъде до голяма степен компенсирани от спестяванията, направени от дългосрочни разходи за здравеопазване, с възвръщаемост от 4 евро за всяко инвестирано евро.
94 милиона евро спестени годишно
Кампанията „Месец без тютюн“ играе също ключова роля за осъществяването на тези икономии. Според различни оценки, това ще доведе до спестявания в размер на 94 милиона евро годишно между 2023 г. и 2050 г., с възвръщаемост на инвестицията от 7 към 1. Тези цифри свидетелстват за ефективността на кампанията като инструмент за повишаване на осведомеността и в подкрепа на хората, които желаят да спрат да пушат. Освен икономиите от разходите за здравеопазване, борбата с тютюнопушенето може да има положително въздействие и върху пазара на труда. Мерките за контрол на тютюнопушенето могат да доведат до увеличаване на заетостта и производителността, еквивалентни на 19 800 допълнителни работни места на пълен работен ден годишно. Това ще доведе до очаквана годишна печалба от 715 милиона евро.
Въпреки този окуражаващ напредък обаче, все още има какво да се направи, за да се премахнат напълно тютюнопушенето и неговите вредни последици. ОИСР подчертава, че ако хората въобще престанат да пушат, Франция може да избегне 25 милиона случая на хронични заболявания между 2023 г. и 2050 г., спестявайки по този начин 6,6 милиарда евро годишно.
*Превод Георги Саулов