Изданието Visual Capitalist показва нетния принос на всяка държава членка в бюджета на ЕС за 2021 г., като използва данни от Европейската комисия.
Според тях девет държави членки са допринесли повече +56 млрд. евро, отколкото са получили, като най-големите вноски са от Германия и Франция. Останалите 18 държави-членки са нетни бенефициенти с -46 млрд евро.
Бюджетът на ЕС е предназначен да финансира споделени проекти, които са от полза за съюза като цяло. Държавите членки правят вноски в бюджета въз основа на техния икономически размер и брутен национален доход (БНД).
Изданието изтъква, че статутът на Обединеното кралство като нетен вносител в бюджета на ЕС е един от няколкото фактора, повлияли на решението му да напусне ЕС. Често срещан аргумент е, че приносът му може да се използва вместо това за вътрешни приоритети.
Данните, визуализирани от Statista, показват, че вноските на Обединеното кралство в бюджета са се увеличили значително след световната финансова криза от 2008 г.
Проучване на Allianz Research, показва, че отношението към ЕС се различават значително в различните страни.
Например през 2024 г. мнозинството от респондентите в Испания и Австрия смятат, че страната им е спечелила повече предимства, отколкото недостатъци от членството в ЕС. Обратното е застъпено от анкетираните във Франция и Германия.