Правителството на САЩ обяви, че допълнително ще ограничи износа на чипове и технологии за изкуствен интелект, за да запази напредъка изчислителна мощ в Съединените щати и сред техните съюзници, като същевременно намери повече начини за блокиране на достъпа на Китай, съобщава Ройтерс.
Новите регулации ще ограничат броя на AI чипове, които могат да бъдат изнасяни в повечето страни, и ще позволят неограничен достъп до американската AI технология за най-близките съюзници на Америка, като същевременно ще поддържат блокиран износа за Китай, Русия, Иран и Северна Корея.
Разкрити в последните дни от администрацията на отиващия си президент Джо Байдън, новите правила надхвърлят Китай и имат за цел да помогнат на Съединените щати да запазят доминиращия си статус в изкуствения интелект, като го контролират по целия свят.
„Сега САЩ са водещи в областта на изкуствения интелект – както в разработването на изкуствен интелект, така и в дизайна на чипове с изкуствен интелект и е изключително важно да го запазим по този начин“, заявява министърът на търговията Джина Раймондо, цитирана от Ройтерс.
Регламентът разделя света на три нива. Около 18 страни, включително Япония, Великобритания, Южна Корея и Холандия, по същество ще бъдат освободени от правилата. Около 120 други държави, включително Сингапур, Израел, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, ще бъдат изправени пред национални ограничения. А на страни с оръжейно ембарго като Русия, Китай и Иран ще бъде забранено да получават технологията изцяло. В допълнение, доставчиците със седалище в САЩ, които вероятно ще получат глобални разрешения, като Amazon Web Services и Microsoft, ще имат право да внедряват само 50% от общата си изчислителна мощност с изкуствен интелект извън Съединените щати, не повече от 25% извън страните от ниво 1 и не повече от 7% в една държава, която не е от ниво 1.
Въпреки че не е ясно как бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще наложи новите правила, двете администрации споделят сходни възгледи относно конкурентната заплаха от Китай. Регламентът трябва да влезе в сила 120 дни след публикуването, което дава време на администрацията на Тръмп да вземе решение.
Ще бъдат поставени нови ограничения върху усъвършенстваните графични процесори (GPU), които се използват за захранване на центрове за данни, необходими за обучение на AI модели. Повечето са направени от базираната в Санта Клара, Калифорния, Nvidia, докато Advanced Micro Devices, също продава AI чипове. Акциите на Nvidia паднаха с около 5%, докато акциите на AMD паднаха с около 1% по време на днешната сутрешна търговия.
Големите доставчици на облачни услуги като Microsoft, Google и Amazon ще могат да търсят глобални разрешения за изграждане на центрове за данни. След като бъдат одобрени, облачните доставчици вече няма да се нуждаят от лицензи за износ на AI чипове, което им позволява да изграждат центрове за данни в страни, които не могат да импортират достатъчно чипове поради квотите, наложени от САЩ.
За да получат печат за одобрение, упълномощените компании трябва да спазват строги условия и ограничения, включително изисквания за сигурност, изисквания за докладване и план или опит за спазване на човешките права.
Тъй като правилата променят пейзажа за AI чипове и центрове за данни по целия свят, мощни гласове в индустрията критикуваха плана още преди да бъде публикуван, отбелязва Ройтерс. Nvidia нарича правилата „прекомерно превишаване“ и изтъква, че Белият дом ще ограничи „технологията, която вече е налична в основните компютри за игри и потребителския хардуер„. Доставчик на център за данни Oracle коментира по-рано този месец, че правилата ще предадат „по-голямата част от глобалния AI и GPU пазар на нашите китайски конкуренти“.
Ограниченията не важат за игрални чипове, отбелязва Ройтерс.
Министерството на търговията на Китай заяви в отговор на новите правила, че Китай ще предприеме необходимите мерки, за да защити своите „законни права и интереси“.