Белият дом е заявил за действия с цел защита на местните производства на соларни панели от китайската конкуренция. Планира се премахване на тарифното освобождаване за вносни двустранни панели и улесняване проектите да искат субсидия за използване на произведени в САЩ продукти, съобщава Ройтерс.
Тези ходове идват в момент, в който президентът Джо Байдън презентира своята икономическа политика преди изборите през ноември срещу предшественика си, бившия президент Доналд Тръмп. Като част от борбата срещу изменението на климата, Байдън се стреми да разшири инвестициите в производството на чисти енергийни продукти, целейки да намали зависимостта на нацията от стоки, произведени в Китай.
Белият дом заяви, че скоро ще премахне действащото от две години освобождаване от търговия, което позволява вносът на така наречените двустранни панели да избягва мита. Тези продукти са били малка част от пазара по време на освобождаването, но сега са основната технология, използвана в слънчеви проекти в мащаб на комунални услуги.
Байдън също така ще прекрати освобождаването от мита върху слънчеви панели, произведени от китайски компании в Малайзия, Камбоджа, Тайланд и Виетнам. Той наложи въпросното временно освобождаване преди две години по искане на разработчиците на проекти от САЩ, които разчитат на евтин внос, за да направят съоръженията си конкурентни по отношение на разходите. Оттогава обаче Белият дом отбелязва, че производството в САЩ се е разширило и тези производители са изправени пред конкуренция от нарастването на капацитета на китайските слънчеви фабрики, което е понижило цените.
„Тези действия ще осигурят тласък на местните производители на слънчева енергия, но въздействието на китайското свръхпредлагане върху американските инвестиции в пазара на слънчева енергия остава предизвикателство“, посочва Джон Подеста, старши съветник на Байдън по международната климатична политика.
Министерството на финансите също е обявило нови правила за това как разработчиците на проекти за чиста енергия могат да се класират за данъчен кредит, предназначен да стимулира използването на американско оборудване. Министерството на финансите за първи път разкри насоки за получаване на бонус кредит преди година, но разработчиците на проекти се оплакаха, че сложните правила затрудняват използването му.
За да се класира, IRA уточнява, че 40% от цената на така наречените произведени продукти на проекта трябва да бъдат с произход от Съединените щати. Тези продукти могат да включват слънчеви панели, инвертори или батерии. Но определянето на цената на труда и материалите за продукти, изградени с компоненти от множество доставчици – често в различни части на света – се оказа предизвикателство.
Qcells, подразделение на корейската Hanwha Corp, което инвестира 2,5 милиарда долара в соларни фабрики в САЩ, заявява, че мерките на администрацията на Байдън са „критични за създаването на десетки хиляди работни места в Америка“.