fbpx

Саудитска Арабия се приближава все повече към БРИКС

Мохамед бин Салман

В момент, в който подготвя участието си в Банката за развитие на БРИКС, Саудитска Арабия може да се присъедини към този клуб по време на срещата на върха на държавните глави през август, изтъква Les Echos.

Официално въпросът не стои на дневен ред. Но сближаването на Саудитска Арабия с клуба БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) вероятно ще бъде споменато по време на посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкен от 6 до 8 юни в кралството. „Стратегическото сътрудничество“ между двете страни по регионални и двустранни въпроси ще бъде оновната тема на разговорите по време на срещата. На стратегическо ниво обаче Саудитска Арабия все повече се дистанцира от Вашингтон.

Миналата седмица в Кейптаун саудитският външен министър беше гост на своите колеги от БРИКС, няколко седмици преди провеждането на среща на върха на ниво държавни ръководители. В ход са дискусии кралството да се присъедини към Новата банка за развитие (NDB), основана през 2014 г. от страните от БРИКС под егидата на Китай с цел финансиране на помощта за развитие, която влиза в конкуренция най-вече със Световната банка.

Миналата седмица в Шанхай бившият президент на Бразилия Дилма Русеф, която оглави банката през март, отбеляза, че  новите членове, в т.ч. Бангладеш, Обединените арабски емирства и Египет, ще донесат нови ресурси на организацията.

Включването на Саудитска Арабия ще представлява нова стъпка към присъединяването на страната към клуба на БРИКС. Други кандидатки чукат на вратата, като Иран, Индонезия, Алжир и Египет. Условията за тяхната интеграция ще бъдат обсъдени на срещата на върха на държавните глави между 22 и 24 август в Йоханесбург. Общо близо 20 държави са изразили такива намерения. „Страните от БРИКС придобиха важна позиция в света, като много страни от различни континенти се стремят да бъдат част от клуба“, каза президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса.

Стратегически въпрос

Близък съюзник на Съединените щати в Близкия и Средния изток, Саудитска Арабия, изразява в последно време желанието си за по-голяма стратегическа автономия.

Саудитите вече не са така сигурни в безусловната американска подкрепа. В Рияд назрява желанието да се води политика, която да не бъде в сянката на западните страни и Съединените щати“, казва Денис Бошар, специален съветник за Близкия изток във Френския институт за международни отношения. „Това сближаване съвпада с желанието на Русия да си възвърне позициите в Близкия изток, а не трябва да забравяме и активната политика на Китай в региона“, добавя той.

Саудитците не забравят изявленията на президента на САЩ Джо Байдън, който призова за „преразглеждане“ на отношенията с Рияд след решението на кралството през октомври миналата година да намали производството на петрол.

Сближаването на Саудитска Арабия с БРИКС би засилило опитите на престолонаследника Мохамед бин Салман да диверсифицира икономиката на страната си. Усилията му през последните години го приближиха много до Русия и Китай. „През декември посещението на китайския президент Си Дзинпин му позволи да участва в три различни срещи на високо равнище в региона, чест, на която само Доналд Тръмп се е радвал дотогава“, отбелязва Денис Бошар.

Недоверие към Запада

Действията на БРИКС свидетелстват за нарастващото недоверие към Запада и Съединените щати, изострено от незаконната война на Русия срещу Украйна. Това е съществен, но не и единствен елемент, който обяснява възможностите за увеличаване на силата на БРИКС. Друг елемент е забавянето на реформирането на международните  институции като Международния валутен фонд и Световната банка, където нововъзникващите страни искат повече власт.

Разширяването на клуба на БРИКС няма да бъде толкова лесно. „Големите амбиции на Мохамед бин Салман изискват капитали и по-специално цена на петрола от около 90 долара за барел. Страната му гледа с лошо око към Москва, която продава много евтино своя петрол на пазара“, обяснява Денис Бошар. Друг проблем е как да се съвместят интересите на Иран и Саудитска Арабия в този клуб? „Възможно е да има интерес от страна на Техеран да привлече саудитски капитал в страната. Но възниква въпросът дали Рияд ще се осмели да се противопостави на санкциите, наложени срещу Иран от Съединените щати?“ добавя той.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"