На фона на войната в Украйна нараства безпокойството в много европейски страни. А информациите, идващи от Киев са силно обезпокоителни. Транзитът на руски газ през Украйна стигна през юни до най-ниското си историческо ниво, пише RFI.
Според украинския газов оператор, Газпром използва едва една седма от капацитета на украинските газопроводи. Доставките за Европа през входната точка Суджа достигат най-много 42 млн м3 на ден, докато възможностите на руската компания са за 109 млн м3 според транзитния ѝ договор с Украйна.
Директорът на държавния оператор на украинската газопреносна система Серхий Макогон смята, че като действат по този начин, руснаците нарушават поетите от тях задължения да транзитират 40 млрд м3 газ годишно през Украйна. Що се отнася до входната точка Сокранивка, разполжена в района на Луганск, тя вече не се намира под контрола на Украйна. А през нея преди войната преминаваше около една трета от транзита на руски газ за Европа.
Особено голяма е тревогата в Германия в навечерието на пълното спиране на подаването на газ през Северен поток 1, поради извършването на профилактични дейности. Наред с това и спирането на газопровода Ямал през Полша и силното намаляване на доставките през Украйна, „целта е Кремъл да създаде климат на страх в Европа преди началото на отоплителния сезон, за да се принуди цивилизованият свят да преговаря със страна, която извършва кървави престъпления в центъра на Европа“, казва Серхий Макогон,
Турбината на раздора
Топлата вода за къпане, температурата в офисите, дори силата на светлината на светофарите… Германия се готви за ограничения. От няколко седмици доставките вече са намалени.
В този смисъл съдбата на една турбина се оказва ябълката на раздора между Германия, Канада и Украйна. Тази турбина е аргументът, който даде Газпром за драстичното намаляване на доставките по газопровода Северен поток 1 с 40% спрямо обичайните през последния месец. Съоръжението беше изпратено за стандартната профилактика в завод на Сименс в Канада. Поради наложените на Русия санкции след инвазията ѝ в Украйна, връщането на тази турбина беше забавено.
Москва обещава, че ако турбината бъде върната, доставките на газ ще бъдат увеличени. Но украинската общност в Канада и Киев призовават Отава да не отстъпва. Източник близък до украинското министерство на енергетиката посочи пред Ройтерс, че ако е възможно, Киев ще поиска от европейците да преразгледат своя подход. Същият източник си задава въпроса: „ако страните сами не зачитат санкциите, които са наложили, за каква солидарност можем да говорим?“
(Междувременно Канада реши да върне ремонтираната турбина, а ЕК обяви, че това не нарушава санкциите, тъй като касае оборудване, свързано с транзита на газ, б.р.)
Докато чака, Берлин изразява силното си безпокойство относно снабдяването си с газ. Германското правителство твърди, че е получило позитивен сигнал за връщането на турбината, без да уточнява дали тя вече е доставена или не.