Независимо, че в приетия бюджет за 2022 година е разписано, че минималната работна заплата от първи април става 710 лева, днес Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри (НСТС) на свое извънредно заседание одобри проектопостановлението за увеличаване на МРЗ.
Очаквано, заседанието стана повод за сблъсък между противоположните гледни точки на синдикати и работодатели по отношение на МРЗ.
Синдикатите дори предложиха минималното възнаграждение да скочи още веднъж тази година – през юли, до 760 лв. Според КНСБ ръстът на минималната заплата изостава при инфлация от 10% още за февруари и затова поискаха с актуализацията на бюджета през юли минималната заплата да нарасне отново и да достигне 760 лв.
На инфлацията се позова и Ваня Григорова, икономически съветник към КТ „Подкрепа“. „Настояхме минималната работна заплата при актуализацията да стане 50% от средната работна заплата, което към момента означава 840 лв.„, посочи тя, като добави, че ако трябва да се съобрази с покупателната способност, минималната заплата трябва да достигне около 1000 лв. през средата на т.г.
Бизнесът от своя страна не подкрепи повишаването на минималната заплата. Според БСК причината не е толкова числото, а начинът на формиране на минималната работна заплата. Кънчо Стойчев от АИКБ поиска минималната заплата да е брутна и да не включва начисляването на добавката известна като „клас прослужено време“. От асоциацията поискаха за пореден път договаряне на минимални заплати по икономически дейности.