fbpx

Слънчевата и вятърната енергия правят електричеството по-скъпо – това е факт

С настъпването на новата година и на зимата си струва да се помисли за цената на енергията. След среща в Италия миналата пролет страните от Г-7 (включително Канада) обещаха да утроят възобновяемите енергийни източници (напр. вятър, слънчева енергия) в световен мащаб, за да осигурят „достъпно“ енергийно бъдеще. Но докато преките разходи за вятърна и слънчева енергия спадат, те остават скъпи отчасти поради необходимите резервни енергийни източници, когато не са налични възобновяеми източници. Накратко, едно „достъпно“ енергийно бъдеще е несъвместимо с увеличеното разчитане на възобновяеми енергийни източници, гласи коментар, публикуван от Fraser Institute

Вятърната и слънчевата енергия са периодични, което означава, че не са постоянно налични, така че се нуждаем от алтернативен източник на енергия, когато няма слънчева светлина или вятър, като се има предвид сегашната ограничена способност за съхраняване на енергия от слънцето и вятъра. Така че трябва да поддържаме достатъчно енергиен капацитет в паралелна система, обикновено захранвана с природен газ. Изграждането и поддържането на вторичен енергиен източник води до по-високи общи енергийни разходи, тъй като две енергийни системи струват повече от една. Следователно, когато оценяваме разходите за възобновяема енергия, трябва да вземем предвид разходите за резервна енергия.

Често, когато привържениците твърдят, че вятърните и слънчевите източници са по-евтини от изкопаемите горива, те пренебрегват тези разходи. Неотдавнашно проучване, публикувано в Energy, рецензирано енергийно и инженерно списание, установява, че след отчитане на резервното „копие“, съхранението на енергия и свързаните с тях непреки разходи разходите за слънчева енергия скачат от 36 щатски долара за мегаватчас (MWh) до 1548 щатски долара, а разходите за вятърна енергия нарастват от 40 щатски долара до 504 щатски долара за MWh.

Ето защо, когато правителствата постепенно премахнат изкопаемите горива, за да разширят ролята на възобновяемите източници в електрическата мрежа, електричеството става по-скъпо. Всъщност, проучване на икономисти от Чикагския университет показа, че между 1990 г. и 2015 г. американските щати, в които са задължителни минимални възобновяеми източници на енергия, са имали значително увеличение на цената на електроенергията след отчитане на резервната инфраструктура и други разходи. По-конкретно, в тези щати цените на електроенергията се увеличиха средно с 11 процента, което струва на потребителите допълнителни 30 милиарда долара годишно. Проучването установява също, че цените на електроенергията са поскъпнали с течение на времето и до дванадесетата година цените на електроенергията са били 17 процента по-високи (средно).

Европа е друг такъв пример. Между 2006 г. и 2019 г. източниците на слънчева и вятърна енергия преминаха от около 5 процента от производството на електроенергия в Германия до почти 30 процента през 2019 г. През същия този период германските домакинства претърпяха увеличение на цените на електроенергията от 19,46 цента на 30,46 цента за киловатчас — увеличение от над 56 на сто. Този скок на цените се случи преди войната в Украйна, което доведе до безпрецедентен скок на цените през 2022 г.

За Канада перспективите също са ужасни. В скорошен доклад TD Bank изчислява, че замяната на съществуващите газови генератори с възобновяеми (като слънчева и вятърна енергия) в Онтарио може да увеличи средните разходи за електроенергия с 20 процента до 2035 г. в сравнение с 2021 г. В Алберта цените на електроенергията ще се увеличат с до 66 на сто до 2035 г. спрямо сценарий без промени. Тези увеличения са в допълнение към увеличението от 15 до 20 процента на средните производствени разходи, очаквано до 2035 г. съгласно настоящите правителствени политики.

Ясно е, че когато се отчитат резервните разходи, електроенергията от възобновяеми източници е по-скъпа от изкопаемите горива. Политиците трябва да признаят, че интегрирането на възобновяеми енергийни източници в електрическите мрежи може да доведе до значително увеличение на цените за потребителите и те трябва да бъдат честни за този факт през 2025 г. и след това.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"