Можем да изнасяме преработени горива в Европа, като се съобразяваме с правната рамка на ЕС. Това става ясно от думите на вицепремиера Христо Алексиев.
Той припомни, че е подготвено и поставено на обществено обсъждане решение на Министерски съвет за разрешаване на износа на произведените в рафинерията в Бургас горива – бензин, мазут, газьол, като в същото време изтъква, че износът или реекспортът на суров петрол от България е абсолютно забранен.
„Износът на нефтопродукти и в момента не е забранен. Продължаваме настоящата ситуация. Предишното редовно правителство на България е поискало дерогация за внос на суров петрол. Защо тогава да ограничаваме производството на своята рафинерия само до вътрешно потребление, вместо тези горива да се изнасят“, пита Алексиев.
Припомняме, вчера говорител на ЕК заяви, че България, по силата на дерогацията, може да внася за вътрешно ползване руски петрол, но не и да го реекспортира. Позицията на служебния кабинет явно е, че износът на преработени горива не нарушават изискванията на Брюксел.
Вицепремиерът коментира още, че ако се преработват горива в по-голям мащаб, рафинерията може да си позволи по-добри цени за потребителите. По думите му по този начин България ще запази своето външнотърговско салдо и експортна ориентираност.
С новите промени, които предлага служебното правителство, ще има възможност да бъдат обложени свръхпечалбите на тези, които произвеждат, преработват и търгуват с нефтопродукти, като предстои да бъде внесен законопроект в Народното събрание, който регламентира облагането на свръхпечалбите.
„Калкулациите, които сме направили показват, че свръхпечалбите от търговията и производството на горива, могат да донесат на бюджета между 800 милиона лв. и 1 милиард лв. догодина. За тази година очакваните приходи са около 100 милиона лв.”, уточнява Христо Алексиев.