На днешното си заседание Министерски прие и внася за одобрение в парламента проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
Настоящия законопроект трябва да действа до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., с който да се осигури яснота и предвидимост относно събирането на приходите, изразходването на разходите и извършването на трансфери.
От МС уточняват, че при липсата на приет до началото на бюджетната година държавен бюджет нормата на чл. 87 от Закона за публичните финанси урежда основните въпроси, свързани със събирането на приходите, извършването на разходите, предоставянето на трансфери и поемането на държавен дълг, отчитайки влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.
С предложения законопроект се предлага правна рамка, която от една страна да осигури безпроблемното функциониране на държавата и общините, а от друга страна да гарантира правата и законните интереси на гражданите, предоставяйки им правна сигурност във връзка с изплащането на възнаграждения, пенсии, социални помощи и други социални плащания, ползване на данъчни преференции и облекчения, както и извършването на други плащания. Едновременно с това предложеният законопроект осигурява прилагането на специалните закони уреждащи специфични обществени отношения до приемането на бюджетните закони за 2025 г.
На брифинг след правителственото заседание служебният финансов министър Людмила Петкова посочи, че въпреки цитирания чл. 87 е установено, че има някои законови празноти, като пд въпрос са размерите за социални помощи и някои данъчни преференции, които се определят в бюджетните закони. Освен това, ако разходите са в размер, по-голям от събраните приходи за съответния месец, ЗПФ не посочва кои разходи се правят с приоритет. Това налага да се изготви специален удължителен закон за бюджета, който се съобразява и с разпоредби от Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравно осигуряване, изтъква Петкова.
Не е ясно защо този удължителен закон не беше внесен преди парламентът да излезе във ваканция, когато имаше подобни призиви от страна на депутати. Първото пленарно заседание след Нова година е на 6 януари, като не се знае кога депутатите ще успеят да разгледат и приемат проекта, внесен от служебния кабинет.