Споразумението за прекратяване на огъня между Русия и Украйна би премахнало повишеното търговско напрежение в САЩ и облекчило натиска върху цените на енергията и еврото. На това залагат пазарите, докато очакванията за разходите за отбрана вече карат акциите в сектора да скочат, отбелязва Ройтерс.
Припомня се, че Доналд Тръмп миналата седмица нареди на официалните лица на САЩ да започнат преговори за прекратяване на войната, а държавният секретар Марко Рубио вече е в Саудитска Арабия за разговори с руски официални лица.
На преговорите обаче не се очаква да присъстват нито Украйна, нито европейски държави. Европейските лидери се събраха на извънредна среща на върха.
Докато тарифите на САЩ, които вредят на перспективите за растеж на еврозоната, остават по-големият двигател за европейските пазари, надеждите за потенциално прекратяване на огъня след почти три години война засилват емоциите.
Еврото, което падна до повече от двегодишно дъно близо до $1,01 по-рано през февруари, скочи обратно до $1,05, индексът STOXX 600 се повиши до нов рекорден връх, а германските акции отбелязаха миналата седмица най-добрия си ден от две години.
Ройтерс обръща внимание, че най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война е убила или ранил стотици хиляди войници от двете страни, редизвикайки скок в цените на енергията и инфлацията. Краят на военните действия трябва да подкрепи европейския растеж.
Споразумението за прекратяване на огъня би „намалило ценообразуването на енергията, което е голям, голям вредител на европейската икономика, а също и на европейските активи“, изтъква Аймерик Гуеди, фонд мениджър в Carmignac ,цитиран от агенцията.
Анализатори сочат, че въздействието на потенциално прекратяване на огъня върху европейските икономики и валути ще зависи от това дали и колко бързо ще бъдат възстановени руските енергийни доставки.
Цените на природния газ паднаха, завършвайки миналата седмица с повече от 10% под двугодишните върхове от този месец.
Най-големият производител на химикали в Германия BASF, разглеждан като заместител на връщането на руските газови потоци, спечели над 5% в четвъртък, ден след като Тръмп каза, че е разговарял с руския президент Владимир Путин. В момента акциите се търгуват около най-високите си стойности от 10 месеца, подпомогнати и от корпоративните новини.
В Германия, където високите енергийни разходи са голямо препятствие за конкурентоспособността, индексът на сините чипове DAX отчете най-голямото си дневно повишение от две години през този ден.
Очакванията за количеството газ, което ще се върне, обаче са ограничени след тежките усилия на Европа да се откаже от руския газ след войната. Goldman Sachs очаква цените на газа да паднат с 15%, ако руските доставки през Украйна, които спряха през януари, се върнат до ограничените нива за 2023-24 г.
Ако украинските газови потоци достигнат нивата отпреди войната, цените може да паднат с до 50%, смята банката, но добавя, че потоците през Полша или тръбопроводите „Северен поток“, които ще понижат още повече цените, е „много малко вероятно“ да се върнат.
Има и оптимисти – дори и Европа да не увеличи руския внос, спадът на глобалните енергийни цени пак ще подобри условията на търговия в блока, подкрепяйки еврото, изтъкват стратезите на BofA FX.
Въпреки че еврото се повиши, то остава рязко под върховете от миналото лято около 1,12 долара.
Goldman Sachs, отбелязвайки слабото представяне на европейските акции спрямо конкурентите след войната в Украйна, повиши целите си за европейския индекс STOXX 600, за да предложи приблизително 5% ръст през следващата година. Банката очаква 0,2% увеличение на БВП на еврозоната в случай на ограничено прекратяване на огъня или 0,5% при „възходящ“ сценарий, но също така вижда удар от 0,5% за продукцията от митата на САЩ.
Така че за някои заплахата от мита, която вече удари пазарите, от еврото до производителите на автомобили, ще надделее над всякакви краткосрочни ползи от прекратяване на огъня. „Пазарът скоро ще осъзнае, че перспективите за растеж за Европа остават все още много ограничени“, коментират от Rabobank, като все още очакват еврото да падне до 1 долар по-късно тази година.
Фокусът е и върху разходите за отбрана, които стават все по-спешни, тъй като европейските столици са подложени на натиск от САЩ да генерират планове за гаранции за сигурност на Украйна. Индексът на европейските аерокосмически и отбранителни акции скочи до нов рекорд в първия ден от настоящата седмица.
Доходността на европейските държавни облигации, която се движи обратно пропорционално на цените, се повиши, тъй като пазарите се фокусираха върху това колко допълнително финансиране може да е необходимо.
„Всяка мирна сделка ще включва и гаранции за сигурност за Украйна, което означава, че Европа няма да има друг избор освен да увеличи разходите си за отбрана“, смята главният икономист за Европа на Jefferies Мохит Кумар.