Световната търговска организация (СТО) рязко намали прогнозата си за глобалната търговия със стоки от солиден растеж до спад, заявявайки, че по-нататъшните тарифи на САЩ и страничните ефекти могат да доведат до най-сериозния спад от разгара на пандемията от COVID, съобщава Ройтерс.
СТО заяви, че очаква търговията със стоки да спадне с 0,2% тази година, което е спад от очакванията през октомври за 3,0% увеличение. Новата оценка се основава на мерките, въведени в началото на тази седмица.
„Много съм загрижен, свиването на растежа на глобалната търговия със стоки е голямо безпокойство“, изтъква генералният директор на СТО Нгози Оконджо-Ивеала, цитирана от Ройтерс.
Според СТО, ако Тръмп въведе отново пълните ставки на своите по-широки мита, това ще намали растежа на търговията със стоки с 0,6 процентни пункта и с още 0,8 пункта намаление поради странични ефекти извън търговията, свързана със САЩ. Взети заедно, това би довело до спад от 1,5%, което е най-стръмният спад от 2020 г.
„Ако имаме свиване на глобалните стоки, безпокойството ще се разпространи в широкия растеж на БВП. Видяхме, че търговските опасения могат да имат отрицателно въздействие върху финансовите пазари, в други по-широки области на икономиката“, добавя Оконджо-Ивеала. Тя също изразява тревога за въздействието върху развиващите се страни.
Ръководителят на СТО заявява, че най-големият й страх е, че икономиките на Китай и САЩ се отделят една от друга. СТО изчислява, че търговията между тях ще спадне с 81% – спад, който можеше да достигне 91% без изключенията за продукти като смартфони.
„Отделянето може да има далечни последици, ако допринесе за по-широка фрагментация на глобалната икономика по геополитически линии до два изолирани блока“, казва Оконджо-Ивеала.
При този сценарий глобалният БВП може да се свие със 7% в дългосрочен план, което генералният директор описва като „значително и съществено“.
„Безпрецедентният характер на последните промени в търговската политика означава, че прогнозите трябва да се тълкуват с повече предпазливост от обикновено“, посочва СТО и прогнозира скромно възстановяване от 2,5% през 2026 г.
„Прогнозирането на надежден базов сценарий стана практически невъзможно“, казва пред Ройтерс Хектор Торес, бивш изпълнителен директор на Международния валутен фонд.
Базираната в Женева СТО заяви, че прекъсването на търговията между САЩ и Китай се очаква да увеличи износа на китайски стоки във всички региони извън Северна Америка с между 4% и 9%. Други страни ще имат възможности да запълнят празнината в Съединените щати в сектори като текстил, облекло и електрическо оборудване.
Търговията с услуги, макар и да не подлежи на мита, също ще пострада, посочват от СТО, като отслаби търсенето, свързано с търговията със стоки като транспорт и логистика. По-голямата несигурност може да намали разходите за пътувания и услуги, свързани с инвестиции.
Според организацията се очаква търговията с търговски услуги да нарасне с 4,0% през 2025 г. и 4,1% през 2026 г., доста под базовите прогнози от 5,1% и 4,8%. Очакваният спад следва силната 2024 г., когато обемът на световната търговия със стоки нарасна с 2,9%, а търговията с търговски услуги се разшири с 6,8%.