fbpx

Стотици видни общественици поискаха Европа да изпрати 180 хил. военни в Украйна

500 видни европейски личности, включително нобеловият лауреат Харви Дж. Алтер, подписаха отворено писмо, призоваващо европейските правителства да разположат 180 000 войници, за да защитават границите на Украйна срещу руската агресия. Призивът идва след като „Коалиция на желаещите“ – сега включваща 30 държави, водени от Обединеното кралство и Франция – е сформирана, за да създаде „успокоителна сила“ за Украйна. Въпреки че само Франция и Обединеното кралство са се ангажирали ифициално с изпращането на войски досега, коалицията работи върху подробностите за разполагането на сили на стратегически места като градове, пристанища и електроцентрали в Украйна, макар и не по фронтовите линии. Продължават да нарастват опасенията относно военните учения на Беларус „Запад-2025“, които потенциално могат да послужат като прелюдия към ново нахлуване в Украйна.

От България в инициативата се включват бившият военен министър Тодор Тагарев, полк. Александър Георгиев бивш старши национален представител в USCENTCOM, Красимир КабакчиевЗаместник-директор на отдела за изкуства, хуманитарни науки и образование на Atiner, Атински институт, Елена ПоптодороваВицепрезидент на Атлантическия клуб в България, бивш посланик в САЩ и бивш народен представител, Красен Станчев – икономист, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, председател на УС на Института за пазарна икономика.

Или Европа следва стъпките на политическите решения на президента Тръмп, взети без никакви реални консултации с другите страни-членки на НАТО, или, черпейки от собствените си сили, Европа решава да отстоява интересите на сигурността на Украйна, както и своите собствени, се посочва в аргументацията за подписката.

За повечето страни-членки на НАТО не може да има бъдеща сигурност в Европа без ясно и неоспоримо военно поражение за Русия в Украйна. Това е необходимото и най-вероятно достатъчно условие за създаване на основата не за смяна на режима, което ще зависи само от руснаците, а за замяна на военния клан, който в момента е на власт в Москва, с група прагматични лидери, желаещи да скъсат с империалистическата политика, провеждана от сегашните руски власти.

Европейските страни също трябва да вземат под внимание отказа на администрацията на Тръмп да интегрира Украйна в НАТО и неспособността на американския президент да формулира сериозна алтернатива по отношение на гаранциите за сигурност на Украйна.

Ето защо подписалите се 500 знакови фигури призовават европейските правителства, въз основа на искането, отправено от американския президент, да изпреварят разполагането на мироопазващи сили чрез:

  • незабавно разполагане на сила от 30 000 войници за укрепване на украинските сили, отговорни за защитата на 1000-километровата граница между Беларус и Украйна, за да се ограничат рисковете от възможно пряко участие на Беларус във войната;
  • разполагане на сили от 50 000 войници, способни да подсилят в рамките на три месеца украинските сили, отговорни за защитата на границите между Русия и Украйна в областите Суми и Харков;
  • подготвяйки сили от 100 000 войници, готови, веднага щом руските сили се изтеглят от Украйна или бъдат победени от украинската армия, да участват заедно с украинските сили в защитата на границата между Русия и Украйна в областите Луганск и Донецк.

Мандатът на тези европейски въоръжени сили е ограничен до защита на международните граници на Украйна чрез предотвратяване или неутрализиране на всеки опит за нахлуване или нахлуване от страна на руската армия. Като част от този мандат тези сили са интегрирани в цялостната военна позиция на Украйна.

Подписката призовава правителствата на европейските страни да бъдат готови да компенсират всяко евентуално прекъсване на американската военна помощ за Украйна.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"