fbpx

Странният цирк на TikTok: Мъск, Meta и вътрешното подразделение на MAGA

Анализът на датския финансист, преподавател и общественик Ларс Кристенсен е от профила му във Фейсбук…

Дебатът в TikTok се превърна в политически и икономически спектакъл, който разкрива как опортюнизмът и личните интереси са превзели дискусията за националната сигурност.

С последното предложение на Доналд Тръмп за съвместно предприятие, в което САЩ ще поемат 50% собственост върху TikTok, дебатът вече не е за защита на данните на САЩ или противодействие на влиянието на Китай – вместо това става въпрос за фаворизиране на „технологични братя“ като Илън Мъск и Meta.

Това не е просто странен цирк, но и чисто търсене на шоу, което чертае линии в пясъка в движението MAGA* и сред бившите съюзници на Тръмп, като Стив Банън.

Но преди да се потопим в подробностите, искам да подчертая, че това не е позиция за това дали TikTok трябва да бъде забранен или не. Скептичен съм към забраните – вярвам, че свободата и откритостта са основни ценности, които трябва да бъдат защитени.

Но в същото време не съм наивен относно огромната геополитическа заплаха, която Китай и Китайската комунистическа партия представляват за Запада. Дискусията за TikTok изисква яснота и принципи – не политически опортюнизъм и лични интереси.

Маневрите на Тръмп в TikTok: От заплаха до трилиони

Още през 2020 г. Доналд Тръмп превърна TikTok в централна част от борбата си срещу китайското влияние. По това време той описа приложението като „заплаха за националната сигурност“, тъй като китайскаjd компания-майка ByteDance може да даде на китайското правителство достъп до данни от американски потребители. Неговата администрация поиска операциите на TikTok в САЩ да бъдат продадени на американска компания – в противен случай приложението ще бъде забранено.

Днес Тръмп очевидно се е отдалечил от твърдата линия. В публикация в социалните медии на 19 януари 2025 г. той предложи съвместно предприятие, в което Съединените щати ще получат 50% собственост върху TikTok. Според Тръмп това едновременно ще „спаси TikTok“ и ще осигури икономически ползи, които той оценява на „стотици милиарди, може би трилиони долари“.

Тази промяна на курса повдига въпроси относно последователността и мотивите на Тръмп. Как може TikTok да се превърне от заплаха за сигурността в икономическа възможност, която Съединените щати трябва да притежават? Критиките към Тръмп са ясни: фокусът му изглежда се е изместил от принципите на националната сигурност към икономическия опортюнизъм, превръщайки политиката му в TikTok в спектакъл, който се състои предимно във фаворизирането на определени играчи в технологичната индустрия.

Илън Мъск: Прокитайски и геополитически опортюнизъм

Един от най-интересните играчи в дебата за TikTok е Илън Мъск, който играе двойна роля. От една страна, Мъск публично се обяви против забраната на TikTok, цитирайки свободата на словото и глобалния потенциал на технологията. От друга страна, дълбоките икономически интереси на Мъск в Китай са важен аспект, който рядко се споменава в дебата.

Tesla, перлата в короната на Мъск, има огромно присъствие в Китай. Tesla получи щедри субсидии от китайското правителство и управлява огромен завод в Шанхай, което е от решаващо значение за глобалния успех на компанията. Тези интереси правят Мъск силно зависим от добрите отношения с Пекин – и това обяснява защо той многократно е възхвалявал китайския режим.

Следователно противопоставянето на Мъск на забраната на TikTok не може да се обясни единствено с идеалите за свобода на словото. Неговите икономически връзки с Китай и зависимостта от китайския пазар правят по-вероятно позицията му да защитава собствените си интереси. Това го поставя в рязък контраст с други гласове на MAGA като Стив Банън, които виждат Мъск като заплаха за националистическия дневен ред.

И да, трябва да се отбележи, че Мъск беше много тих относно цензурата, която китайската комунистическа партия упражнява върху неговия социален медиен център X в Китай.

Meta: Търсене на наем в действие

Докато Илън Мъск се движи между свободата на словото и собствените си финансови интереси, Meta има напълно различна стратегия.

TikTok е най-големият конкурент на Meta, особено в социалните медии и приходите от реклама. За да укрепи собствената си пазарна позиция, Meta използва широко лобиране, за да окаже натиск върху американските политици да предприемат твърди стъпки срещу TikTok. Meta се представя като защитник на американските ценности и сигурност, но в действителност целта им е да елиминират конкурент.

Този тип търсене на рента – при което частни компании използват политическа власт, за да прокарват собствените си икономически интереси – е точно това, с което първоначалното движение MAGA на Тръмп обеща да се бори. По ирония на съдбата, самият Тръмп сега е част от тази игра.

Стив Банън: Критика на разделянето на Мъск и MAGA

Стив Банън, един от най-видните гласове в оригиналното движение MAGA, беше остър критик на Илън Мъск. Банън многократно е предупреждавал за близките връзки на Мъск с Китай и зависимостта му от китайския пазар.

Той описа Мъск като „наистина зъл човек“ и нарече положителните му изявления за Китайската комунистическа партия предателство на американските интереси.

Банън представлява националистическа фракция на движението MAGA, която вижда Китай като най-голямата заплаха за Съединените щати. За Банън ролята на Мъск в дебата за TikTok е пример за това, как американските технологични гиганти се превръщат в инструменти за чужди режими – критика, която е насочена и към Meta и техния фокус върху печалбата над принципите.

Критиката на Банън сочи към по-дълбоко разделение в движението MAGA, където глобалистките интереси и националистическите ценности често се сблъскват.

TikTok и геополитическата заплаха

Сред целия този опортюнизъм не трябва да забравяме истинската дискусия: нарастващото влияние на Китай и стратегическото използване на технологиите от Китайската комунистическа партия като оръжие в глобалната борба за власт.

TikTok не е просто популярна социална медийна платформа – той е и инструмент, който може да се използва за наблюдение, кражба на данни и пропаганда.

Дискусията за TikTok трябва да бъде за това как Западът може най-добре да защити своите граждани и ценности от китайско влияние. Вместо това дебатът се превърна в спектакъл, в който политици и компании манипулират ситуацията за своя собствена изгода.

Заключение: опортюнизмът над принципите

Дебатът за TikTok е странен цирк, в който администрацията на Тръмп, технологични гиганти като Meta и Мъск и дори собствените гласове на движението MAGA се борят за власт и печалба. Предложението на Тръмп за съвместно предприятие е само последният пример за това как опасенията за сигурността се свеждат до платформа за политически и икономически опортюнизъм.

За оригиналните поддръжници на MAGA, които искаха да „пресушат блатото“, това трябва да се почувства като предателство.

Вярвам, че забраните не трябва да са първият отговор – трябва да защитаваме свободата и откритостта. Но не можем да пренебрегнем масивната геополитическа заплаха от Китай. Изисква ясни и принципни решения – не цирк, който обслужва предимно „технологичните братя“ и техните интереси.

*Политическото движение МAGA се появи в Съединените щати по време на президентската кампания през 2016 г. на Доналд Тръмп. Името му произлиза от лозунга на кампанията на Тръмп от 2016 г. „Да направим Америка отново велика“ (Make America Great Again)




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"