fbpx

Търсенето на ИТ специалисти намалява с 40% за година

Предложенията за работа през октомври са с 2900 по-малко (-6%) от тези в предходния месец, показва ежемесечният анализ на JobTiger. Той сочи още, че разликата в броя се дължи основно на по-забележим спад на обявите в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Търговия и продажби“ и „Производство“.

На годишна база продължава да се наблюдава постоянен спад от 7% (3300 предложения по-малко), който се дължи основно на намалелия брой обяви в сектор „ИТ“. Там спадът е най-драстичен, като предложенията са с 40% по-малко спрямо същия период през 2022г.

В почти всички сектори през октомври се наблюдава спад на обявите за работа. Изключение правят секторите „Маркетинг и Реклама“ (60 предложения повече, 4% ръст) и „Здравеопазване и фармация“ (130 предложения повече, 6% ръст). Причина за повечето предложения в сектор  „Здравеопазване и фармация“ е публикуването на работни позиции в този сектор за чужбина. Специално се отбелязва, че това е стандартна практика от компании за набиране на персонал в този сектор, но за разлика от минали години, в които този тип предложения се промотират на българския пазар основно през летните месеци, през 2023г. тези обяви присъстват в сайтовете за работа и през последното тримесечие на годината.

С най-голям спад на предложенията е секторът  „Хотелиерство и ресторантьорство“ (1080 предложения по-малко, 16% спад), следван от секторите „Търговия и продажби“ (770 предложения по-малко, 7% спад), „Производство“ (570 предложения по-малко, 8% спад), „Логистика и транспорт“ (270 предложения по-малко, 6% спад), „ИТ (200 предложения по-малко, 6% спад), „Административни и обслужващи дейности“ (170 предложения по-малко, 4% спад), „Строителство“ (130 предложения по-малко, 5% спад) и „Счетоводство, одит, финанси“ (60 предложения по-малко, 3% спад).

Секторът „Търговия и продажби“ продължава да заема 1/4 от предложенията за работа в страната. Той категорично заема първото място с дял от 25%, следван от секторите „Производство“ (17%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (13%).

От началото на годината броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа е намалял с 31% (3050 обяви по-малко), като това е пряко свързано с по-малкия брой обяви в сектора „ИТ“,в който преобладават този тип предложения.

Спрямо септември се отчита спад от 4% на тези обяви, като дял от общия брой те са 9%.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"