Ръстът в цените на недвижимите имоти и на лихвите по кредитите в Съединените щати не позволява на голяма част от средната класа да получи достъп до собственост, което е в основата на американската мечта, изтъква анализ на capital.fr, обвързващ влиянието на имотния пазар в САЩ на изхода от президентските избори…
Дни преди да гласува за бъдещия президент на Съединените щати, няма съмнение, че американският избирател прави равносметка на това в каква степен е сбъднал своята „американска мечта“, идеята, според която всеки човек, живеещ в Съединените щати може да успее в живота благодарение единствено на плодовете на своя труд и на своята смелост и предприемчивост. „Сърцевината на американската мечта е жилищната собственост“, подчертаваше през 2001 г. президентът Джордж Буш, перифразирайки своя предшественик Бил Клинтън, за когото „жилищната собственост винаги е била фундамента на американската мечта“.
Фундамент, на който беше нанесен голям удар през последните години. Кризата с недвижимите имоти бушува в Съединените щати и то в невероятни размери. През последните четири години средната цена на жилищата скочи с почти 50%, достигайки $390 613, исторически рекорд, според брокерската компания за недвижими имоти Redfin. Това е последица от структурния недостиг на жилища, който ипотечната компания Freddie Mac оценява на 1,5 милиона броя.
Жилищната криза е главното предизвикателство на президентските избори, според младите хора
Към тази висока цена на жилищата се добавят и нарасналите лихви по жилищните кредити. С цел ограничаване на инфлацията Федералният резерв увеличи на няколко пъти основните си лихвени проценти. Това от своя страна накара американските банки, които получават финансирането си от него, да увеличат лихвите, при които отпускат жилищни заеми, за да запазят тяхната доходност. Средната лихва за 30-годишните ипотечни заеми се повиши от 2,65% в началото на 2021 г. до почти 8% през октомври 2023 г., най-високото ѝ ниво от… 24 години. И днес тя остава над 6%. Поради това, нарастващ брой потенциални купувачи бяха принудени да продължат да живеят под наем, въпреки че наемите са скочили с почти 20% за четири години.
Затова не е учудващо, че жилищната криза навлезе с гръм и трясък в американската президентска кампания, до степен да се превърне в основен проблем за поколението Z. Според проучване, проведено от Redfin сред 3000 млади американци на възраст от 18 до 27 години, затрудненията с жилищата са основният проблем, с който бъдещият обитател на Белия дом ще трябва да се заеме на първо място, дори преди проблемите с икономиката като цяло и образованието. Трябва да се отбележи, че средната възраст на хората, които купуват жилище за първи път се вдигна до безпрецедентните 36 години, според Националната асоциация на агентите за недвижими имоти.
Помощ от 25 000 долара за хората, които за първи път придобиват жилище
Високите цени на жилищата трябва да бъде една от първостепенните задачи на новия американски президент, според 84% от гласоподавателите в т. нар. „swing states“ (оспорвани щати), се казва в проучване на асоциацията Център за популярна демокрация. Това са Пенсилвания, Уисконсин, Мичиган, Аризона и Невада, където претендентите за Белия дом традиционно се борят рамо до рамо и които могат да наклонят везните към която и да е страна при всеки избор. Според много избиратели обаче, демократите Джо Байдън и Камала Харис, президент и вицепрезидент на Съединените щати в продължение на почти четири години, носят голяма част от отговорността за жилищната криза.
Камала Харис знае това твърде добре. Ето защо нейната програма има за цел да „направи наемите и придобиването на жилища по-достъпни“. Кандидатката на демократите предлага до 25 000 долара помощ за хората, които купуват за първи път жилища, за да могат да покрият първоначалната вноска, изисквана от банките за отпускането на ипотечен кредит. Тя също така се ангажира да опрости процедурите по издаване на разрешения за строеж, което би позволило изграждането на три милиона жилища през следващите четири години.
По-благоприятна ли е победата на Камала Харис за недвижимите имоти?
От своя страна, за да помогне хората да сбъднат мечтата си за собствено жилище, Доналд Тръмп обещава да намали лихвите по ипотечните кредити чрез „атакуване на инфлацията“, да предостави част от държавните земи за строителство на жилища, да предостави данъчни облекчения на тези, които купуват за първи път жилище и да сложи край на „безполезните регулации, които оскъпяват жилищата“. Кандидатът на републиканците също възнамерява да „спре нелегалната имиграция, тъй като политиката на отворените граници на демократите доведе до увеличаване на разходите за жилища, образование и здравеопазване за американските семейства“.
Според проучване на агенция Bloomberg, проведено сред икономисти и инвеститори, решаването на проблема с високите цени на жилищата минава по-скоро през победа на Камала Харис, отколкото на Доналд Тръмп, която би била от полза главно за фондовия пазар и златото. Но голяма част от американската средна класа може да прецени, че когато Доналд Тръмп беше на власт, „изглежда икономиката вървеше малко по-добре“, като например Андрес Вила, работник във фабрика на Tesla в Невада, който казва пред АФП в края на август, че е трябвало да изпадне в тежка задлъжнялост, за да купи една къща, която на всичкото отгоре е и далеч от работното му място.