Министерството на енергетиката започва да пуска в каналите си в социалните медии кратки съвети за подобряване на енергийната ефективност от страна на домакинствата. Онлайн кампанията е под наслов „Енергийната ефективност: по-ниски сметки, по-топли домове“, съобщават от ведомството.
Стартът на кампанията съвпада и с отварянето за кандидатстване по втората процедура за енергийно ефективни системи за улично осветление. След изпълнението на проектите подмененото улично осветление трябва да спести на общините не по-малко от 30% от изразходваната електроенергия.
Енергийната ефективност е стратегически приоритет за Европа, като ЕС си поставя все по-амбициозни цели за намаляване на първичното и крайното потребление на енергия. Целта е запазване на природните ресурси, подобряване на околната среда и качеството на живот, както и спестяване на разходи. В крайна сметка най-евтината енергия е тази, която няма да бъде консумирана.
От министерството дават и пример, обяснявайки, че потреблението на електрическа енергия и отоплението се изчисляват в kWh:
Един киловатчас съответства на използваната енергия от електрически уред с мощност един киловат (=1000W) за един час. Ако „преведем“ това с примери: един киловатчас електрическа енергия би стигнал за сърфиране в интернет на домашния компютър в продължение на около шест часа или около четири часа гледане на телевизия на голям плазмен телевизор с плосък екран. Това е и количеството енергия, с което може да се измият чиниите вкъщи с ефективна миялна машина или да се пусне битов климатик за един час.
От ведомството изтъкват, че съветите ще са насочени към минимизиране на използваната енергия с предприемането на сравнително лесни стъпки.
Припомняме, скорошно изследване на Евростат постави България на последно място в ЕС по енергийна ефективност. Само шест страни от съюза са повишили енергопотреблението си спрямо 2012 година, като България е с най-висока стойност.