fbpx

Тръмп нареди да се разследват държавите, които наказват американските технологични гиганти

Президентът Доналд Тръмп е наредил да се възобновят разследвания, насочени към налагане на мита върху вноса от страни, които налагат данъци върху цифровите услуги на американските технологични компании.

Ройтерс цитира служител на Белия дом, който посочва, че Тръмп нарежда на администрацията си да обмисли отговорни действия като тарифи „за борба с данъците върху цифровите услуги (DST), глобите, практиките и политиките, които чуждестранните правителства налагат на американските компании“. „Президентът Тръмп няма да позволи на чужди правителства да присвоят данъчната основа на Америка за своя собствена изгода“, изтъква източникът на агенцията.

Меморандумът нарежда на офиса на търговския представител на САЩ да поднови разследванията на данъците върху цифровите услуги, които бяха започнати по време на първия мандат на Тръмп, и да разследва всички държави, които използват цифров данък „за дискриминация срещу американските компании“.

Данъците върху цифровите услуги, насочени към доминиращите технологични гиганти в САЩ, включително Google на Alphabet, Facebook на Meta, Apple и Amazon, са дългогодишен търговски дразнител за много администрации на САЩ.

Великобритания, Франция, Италия, Испания, Турция, Индия, Австрия и Канада наложиха данъци върху приходите от продажби на тези и други доставчици на цифрови услуги в национални рамки.

По време на първия мандат на Тръмп USTR стартира раздел 301 за нелоялни търговски практики срещу няколко от тези страни, установявайки, че те дискриминират американските компании, проправяйки пътя за ответни мита върху определен внос.

Това, което ни правят в други страни е ужасно с цифровите технологии“, е заявил Тръмп пред репортери преди подписването на меморандума си. Той предупреди за подобно действие миналата седмица, изтъквайки, че ще наложи мита върху стоки от Канада и Франция, които ще са над техните данъци върху цифровите услуги. Според информация на Белия дом, всеки от тях е събрал над 500 милиона долара годишно приходи от DST, като глобалните такси са над 2 милиарда долара.

Меморандумът на Тръмп нарежда още на администрацията му да преразгледа дали някои политики в Европейския съюз или Великобритания „стимулират американските компании да разработват или използват продукти и технологии по начини, които подкопават свободата на словото или насърчават цензурата“.

В документа, цитиран от Ройтерс, се посочва, че ще бъде разгледано особено внимателно как американските фирми се третират съгласно Закона за цифровите пазари и Закона за цифровите услуги на ЕС.

Междувременно Ройтерс цитира свои източници, според които Google ще бъде обвинен в нарушаване на въпросния Закон за цифровите пазари, след като предложените промени в резултатите от търсенето не успяха да отговорят на опасенията на антитръстовия регулатор на ЕС и тези на неговите конкуренти.

След като първата администрация на Тръмп стартира дигиталните данъчни проучвания, бившият търговски директор на президента Джо Байдън, Катрин Тай, обяви през 2021 година 25% мита върху внос на стойност над 2 милиарда долара от шест държави, но незабавно ги спря, за да позволи продължаване на преговорите по глобална данъчна сделка. Тези преговори доведоха до глобален минимален корпоративен данък от 15%, който Конгресът на САЩ така и не ратифицира. Разговорите за втори компонент, предназначен да създаде алтернатива на цифровите данъци, до голяма степен са спрени без споразумение.

В първия си ден на поста Тръмп ефективно извади САЩ от глобалното данъчно споразумение с близо 140 държави, като обяви, че глобалният минимален данък от 15% няма „никаква сила или ефект в Съединените щати“ и нареди на Министерството на финансите на САЩ да подготви опции за „защитни мерки“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"