fbpx

Тръмп недоволен от намаляващия добив на петрол в Северно море

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който предстои да положи клетва на 20 януари, призова да се „отвори“ Северно море и „да се отървем от ветрогенераторите“ в публикация в своята социална платформа Truth Social, съобщава Ройтерс.

Факт е, че петролните компании стабилно напускат Северно море през последните десетилетия, като производството намалява от пика от 4,4 милиона барела петролен еквивалент на ден в началото на хилядолетието до около 1,3 милиона днес.

Постът на Тръмп е в отговор на доклад за плановете на подразделението Apache на американския производител на петрол и газ APA Corp да напусне Северно море до края на 2029 г. Компанията очаква производството в Северно море да спадне с 20% на годишна база през 2025 г.

През октомври миналата година британското правителство заяви, че ще увеличи данъка върху неочакваните печалби за производителите на петрол и газ в Северно море на 38% от 35% и ще удължи налога с една година. Лондон иска да използва приходите от нефт и газ за набиране на средства за проекти за възобновяема енергия.

Великобритания има за цел до голяма степен да декарбонизира своя енергиен сектор до 2030 г., което ще означава намаляване на зависимостта й от газови електроцентрали и бързо увеличаване на възобновяемия енергиен капацитет.

Производителите от Северно море предупреждават, че по-високата данъчна ставка може да доведе до рязък спад на инвестициите и излизат от застаряващия басейн преди новите увеличения на данъците.

Водещият британски производител в Северно море Harbour Energy иска да продаде дялове в нефтени находища в Северно море и възобновява плановете си за листване в САЩ, съобщи Ройтерс преди време. Американската петролна компания Exxon приключи излизането си от района на Северно море през юли миналата година.

Северно море е свидетел на голямо развитие на вятърни паркове от Великобритания и европейските страни, но бързо разрастващият се офшорен вятърен сектор имаше и няколко трудни години, тъй като разходите се увеличиха поради технически проблеми и проблеми с веригата за доставки, както и по-високи лихвени проценти, което накара много компании да преразгледат инвестициите си.

В този контекст Orsted, най-големият разработчик на офшорни вятърни паркове в света, намали целите си за инвестиции и капацитет миналата година, изтъква още Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"