Американските държавни ценни книжа продължиха тежките си загуби като знак, че инвеститорите изхвърлят дори най-сигурните си активи, тъй като разгромът на глобалния пазар, отприщен от митата на САЩ, приема обезпокоителен обрат към принудителни продажби и удар за безопасността на парите, изтъква Ройтерс.
„В момента това надхвърля фундаменталните показатели. Става дума за ликвидност“, сочи Джак Чеймбърс, старши стратег по лихвите в ANZ в Сидни. Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, референтната котва за безопасно убежище в света, не е закотвена и дългите облигации се оказаха във фокуса на интензивни продажби от хедж фондове, които взеха заеми, за да залагат на обикновено малки разлики между цените в брой и фючърсите.
Централната банка на Япония, финансовото министерство и банковият регулатор свикаха непланирана среща тази сутрин, за да обсъдят ходовете, които оттеглиха някои от екстремните продажби.
При 4,41% 10-годишната доходност се повиши с 16 базисни пункта в Азия и повече от 50 базисни пункта от дъното в понеделник. Тридневно покачване от близо 60 базисни пункта на 30-годишните доходности, което надхвърли 5%, би отбелязало – ако се задържи – най-тежката разпродажба от 1981 г. насам. Тя се разшири отвъд държавните облигации до Япония, където доходността на японските 30-годишни държавни облигации скочи до 21-годишни върхове.
Предупредителните сигнали мигат от няколко дена, тъй като спредовете между доходността на държавните облигации и суаповите проценти на междубанковия пазар се сринаха под тежестта на продажбата на облигации.
Хедж фондовете са в основата на това, защото техните заемодатели вече не могат да издържат големи позиции, залагайки на малки разлики между паричните съкровищни облигации и цените на фючърси или суапове, тъй като пазарите започнаха да се люлеят от заглавията на тарифите.
„Когато основният брокер започне да затяга винтовете, като иска повече маржове или казва, че не може да даде повече пари, тогава тези момчета очевидно ще трябва да продадат“, отбелязва Мукеш Дейв, главен инвестиционен директор в Aravali Asset Management, глобален арбитражен фонд, базиран в Сингапур.
В сряда влязоха в сила най-високите тарифи на САЩ от повече от сто години, разтърсвайки световните пазари, а стратезите посочват, че е в ход по-широк дебат за бъдещето на държавните облигации като център на глобалната финансова вселена.
„Разпродажбата на UST може да сигнализира за промяна на режима, при която държавните облигации на САЩ вече не са глобалното убежище за фиксирани доходи“, коментира Бен Уилтшър, стратег за търговско бюро за проценти на G10 в Citi.
Други сочат потенциални промени в глобалните търговски потоци в дългосрочен план, които забавят чуждестранното купуване на американски дълг или че чуждестранните притежатели могат да се превърнат в продавачи.
„Сега пазарите са загрижени, че Китай и други страни могат да „изхвърлят“ американските държавни облигации като инструмент за отмъщение“, прогнозира Грейс.