fbpx

Тръмп заплаши страните от БРИКС с допълнителни 10% мита

Президентът Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще наложат допълнителни 10% мита на всички страни, които се присъединят към „антиамериканската политика“ на групата БРИКС, чиито лидери дадоха в неделя началото на среща на върха в Бразилия.

В съвместно изявление от откриването на срещата на върха на в Рио де Жанейро, публикувано, групата предупреди, че повишаването на митата заплашва световната търговия, продължавайки завоализираната си критика към митническите политики на Тръмп.

Часове по-късно Тръмп предупреди, че ще накаже страните, които се стремят да се присъединят към групата. „Всяка страна, която се присъедини към антиамериканската политика на БРИКС, ще бъде таксувана с ДОПЪЛНИТЕЛНИ 10% мита. Няма да има изключения от тази политика. Благодаря ви за вниманието към този въпрос!“, написа Тръмп в публикация в Truth Social, цитиран от Ройтерс. В публикацията си Тръмп не изясни или разшири позоваването на „антиамериканска политика“.

Администрацията на Тръмп се стреми да финализира десетки търговски споразумения с широк кръг държави преди крайния срок на 9 юли за налагане на значителни „отмъстителни тарифи“. До момента обаче няма информация за приключили услешно двустранни преговори.

В откриващите си думи на срещата на върха, домакинът – президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва, направи паралел с Движението на необвързаните страни от времето на Студената война – група развиващи се страни, които се съпротивляваха да се присъединят към която и да е от страните на поляризирания световен ред.

БРИКС е наследник на Движението на необвързаните страни“, каза Лула пред лидерите. „С атака върху мултилатерализма, нашата автономност отново е под контрол“, изтъква той.

Страните от БРИКС сега представляват повече от половината от световното население и 40% от икономическото му производство, отбелязва Лула, предупреждавайки за нарастващ протекционизъм.

Разширяването на блока добавя дипломатическа тежест на срещата, която се стреми да говори от името на развиващите се страни в целия Глобален Юг, засилвайки призивите за реформиране на глобални институции като Съвета за сигурност на ООН и Международния валутен фонд.

Ако международното управление не отразява новата многополюсна реалност на 21-ви век, БРИКС е със задачата да помогне за актуализирането му“, посочва още Лула в изказването си, като подчертава провала на водените от САЩ войни в Близкия изток.

Агенциите обаче обръщат внимание на отсъствието на китайски президент Си Дзинпин, който да първи път пропуска подобна среща на върхае. Не присъства и руският държавен глава Путин, който се обърна към форума онлайн. Той не може да пътува поради заповедта за арест от Международния наказателен съд, свързана с войната му в Украйна.

Съвместното изявление на лидерите подкрепи плановете за пилотно изпълнение на инициатива за многостранни гаранции на БРИКС в рамките на Новата банка за развитие на групата, за да се намалят разходите за финансиране и да се стимулират инвестициите в държавите членки.

В отделно изявление след дискусия за изкуствения интелект лидерите призоваха за защита срещу неразрешено използване на ИИ, за да се избегне прекомерното събиране на данни и да се позволят механизми за справедливо плащане.

Бразилия, която е и домакин на срещата на върха на ООН за климата през ноември, се възползва от двете събирания, за да подчертае колко сериозно развиващите се страни се справят с изменението на климата, докато Тръмп рязко спря климатичните инициативи на САЩ.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"