Макар че цените на петрола се понижиха в петък, те отбелязват най-голямото си седмично покачване от октомври насам, тъй като положителният икономически растеж на САЩ и признаците за китайски стимули повишиха настроенията при търсенето на гориво, съобщава Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с 47 цента, или 0,57%, до 81,96 долара за барел до 07:15 GMT. Американският суров петрол West Texas Intermediate падна с 61 цента, или 0,79%, до $76,75. Бенчмаркът Brent вероятно ще затвори с 4,5% по-високо за седмицата, докато този на САЩ се покачва с 4,8%, което означава втора поредна седмица на печалби.
Понижението в петък донякъде е поради признаци, че прекъсванията на доставките на петрол в Червено море може да намалят, тъй като Китай оказва натиск върху Иран да ограничи атаките срещу корабоплаването във водите край Йемен от милицията на хутите, присъединена към Иран, която групировката започна в отговор на атаките на Израел срещу Газа. Китайски служители са помолили своите ирански колеги да помогнат за ограничаване на атаките или рискуват да навредят на бизнес отношенията с Пекин, казаха източници.
Въпреки това хутите обещават да продължат да атакуват кораби, свързани с Израел, докато помощта не стигне до палестинците в Газа, каза лидерът на групировката в четвъртък.
Тези опасения за прекъсване са очевидни в пазарната структура на фючърсите на Brent. Премията на фючърса за първи месец Brent спрямо договора за шестия месец се повиши до 2,53 долара за барел, най-високото ниво от ноември. Тази пазарна структура, известна като обратно развитие, когато бързите цени са по-високи от по-късните цени, показва, че търговците очакват ограничено предлагане и по-голямо търсене, отбелязва Ройтерс.
Настроенията при търсенето се подобриха, след като данните от четвъртък показаха, че икономиката на САЩ, най-големият потребител на петрол в света, се разширява по-бързо от очакваното през четвъртото тримесечие. Освен това Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, обяви дълбоко съкращаване на банковите резерви, за да стимулира икономическия растеж.
Водени от технически фактори, петролните пазари навлязоха във „краткосрочна фаза на възходящ тренд“, казва Келвин Уонг, пазарен анализатор в OANDA в Сингапур.
Петролът беше повишен тази седмица и от прекъсване на доставките на гориво след атака на украински дрон срещу експортно ориентирана петролна рафинерия в Южна Русия.