fbpx

Цените на петрола с нови понижения

Цените на петрола продължават спада си, като се понижиха с повече от 2% в четвъртък, тъй като страховете от задълбочаване на търговската война между САЩ и Китай и възможна рецесия засенчиха по-ранното облекчение, създадено от обявяването на президента Доналд Тръмп за 90-дневна пауза върху някои мита срещу повечето страни, отбелязва Ройтерс.

Фючърсите на Brent паднаха с $1,77, или с 2,7%, до $63,71 за барел, докато фючърсите на американския западнотексаски суров петрол паднаха с $1,77, или 2,84%, до $60,58.

Отстъплението последва променливата сесия в сряда, когато бенчмарковете на суровия петрол, които се сринаха с цели 7% по-рано през деня, завършиха с около 4% по-високо след обявяването на Тръмп за пауза на реципрочните мита за повечето страни, въпреки че той поддържа базова тарифна ставка от 10%.

Отлагането обаче изключва Китай. Тръмп увеличи митата върху китайския внос до 125% от 104%, задълбочавайки търговското противопоставяне с втората по големина икономика в света и водещ потребител на суров петрол.

Търговската война между САЩ и Китай оставя значителна несигурност относно растежа на търсенето на петрол с по-голям риск от спад на цените, смята Ашли Келти, анализатор в Panmure Liberum. „Нестабилността остава висока и остава трудно да се види къде могат да се установят цените на петрола в краткосрочен план“, изтъква още Келти.

Нестабилността се засилва допълнително, тъй като Китай обяви реципрочен допълнителен данък върху вноса на стоки от САЩ, като наложи мито от 84% от четвъртък.

Въпреки тарифната пауза, обявена от Тръмп, Оле Хансен, ръководител на стоковата стратегия в Saxo Bank, изтъква, че светът все още е изправен пред най-сериозните търговски бариери от 30-те години на миналия век. „С все още съществуващата много несигурност, перспективата за значително възстановяване на суровия петрол не е възможна на този етап, когато пазарът трябва да се справи с риска от отслабване на търсенето и нарастващо производство от ОПЕК“, аргументира се той.

Анализатори от ANZ Research предупреждават, че по-дълбоко глобално забавяне може да тласне цените още по-ниско – „В най-лошия сценарий на глобална рецесия, има възможност за по-нататъшна слабост… за петрола, ние разглеждаме $50/bbl като вероятно ниво на подкрепа“.

В същото време петролопроводът Keystone от Канада до Съединените щати остана затворен в сряда след петролен разлив близо до Форт Рансъм, Северна Дакота, за да се оценят плановете за връщането му в експлоатация.

В Съединените щати запасите от суров петрол са нараснали с 2,6 милиона барела през миналата седмица, сочат данни на Администрацията за енергийна информация, което е почти двойно повече от очакванията в анкета на Ройтерс, сочеща увеличение от 1,4 милиона барела.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"