fbpx

Централните банки правят първите си изводи от банковата криза

банка

Няколко седмици след фалита на Silicon Valley Bank и сгромолясването на Credit Suisse, един от стълбовете на швейцарската банкова система, шефовете на централните банки правят първите си изводи от тази банкова криза, обобщава RFI.

Първият от тях е вицепрезидентът на американския Федерален резерв, отговарящ за банковата регулация. „Този фалит е учебникарски пример на лошо управление“. Това обясни Майкъл Бар пред Банковата комисия на Сената на Съединените щати.

Всъщност калифорнийската банка не е диверсифицирала портфейла си. Тя е вложила масово депозитите на своите клиенти в сигурни инвестиции – дългосрочни американски облигации. Но когато централната банка на САЩ започна да променя своята парична политика и да повишава основните си лихвени проценти, тези инвестиции вече станаха финансово неизгодни, което накара клиентите на SVB да поискат да изтеглят парите си.

Рискът от повишаване на лихвените проценти

Голямата грешка на калифорнийската банка е, че забрави да вземе предпазни мерки срещу риска от повишаване на лихвите. Така че фалитът на SVB няма нищо общо с финансовата криза от 2008 г. Т.е. тук не говорим за неликвидни активи както по време на ипотечната криза.

Пред банковата комисия на Сената Майкъл Бар припомня, че „фалитът на SVB показва необходимостта да се направи банковата система по-устойчива“. След което той добави, че за да се укрепи стабилноста на банките, от съществено значение е да се „финализира прилагането на международните банкови правила от Базел III“, съвкупност от реформи, започнати през 2009 г. след кризата с ипотечните кредити.

В рамките на Базел III бяха предприети много мерки, но някои реформи трябва да бъдат окончателно давършени, особено в Съединените щати.

Банките са подложени на натиск

Страхове има и от другата страна на Атлантика. Няколко дни след SVB се сгромоляса европейската банка Crédit Suisse, преди да бъде погълната от нейната сънародничка UBS. И през последните няколко дни беше ред на германската банка Deutsche Bank да изпадне в смут.

В Англия друг висш банкер се изказа пред една парламентарна комисия. Става дума за Андрю Бейли, гуверньорът на Централната банка на Англия, който положи големи усилия за осигуряване на покупката за един паунд от HSBC на SVB UK, британският филиал на калифорнийската банка.

Според Андрю Бейли „британският финансов сектор не е в опасност. Но Централната банка на Англия трябва да бъде нащрек, докато инвеститорите тестват банките на пазара. Същото се отнася и за президента на Френската банкова федерация Филип Брасак, който увери, че понятието банкова криза в Европа е „ирационално“, като припомни, че „европейските банки са стабилни“. Стабилни банки, но които остават под натиск, особено на фондовия пазар.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"