fbpx

Цифровото евро като отговор на политиките на Тръмп

Банките в еврозоната се нуждаят от цифрово евро, за да отговорят на натиска на президента на САЩ Доналд Тръмп за насърчаване на стабилни монети (stablecoins), вид криптовалута, обикновено обвързана с щатския долар, коментира, цитиран от Ройтерс,членът на борда на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне.

Обявеното от Тръмп е, че ще „насърчи развитието и растежа на законни и легитимни стабилни монети, обезпечени с долари в световен мащаб“ като част от по-широка крипто стратегия, която той очерта в изпълнителна заповед, издадена в четвъртък. Изпълнителната заповед на Тръмп също така забранява на Федералния резерв да издава собствена цифрова валута на централната банка (CBDC).

Чиполоне отбелязва, че това ще помогне да се привлекат още повече клиенти далеч от банките и ще засили аргументите ЕЦБ да пусне своя собствена цифрова валута в отговор.

Предполагам, че ключовата дума тук (в изпълнителната заповед на Тръмп) е световен“, посочва Чиполоне на конференция във Франкфурт. „Това решение, всички знаете, допълнително намалява използването на банките като посредник и се губят такси и клиенти… Ето защо се нуждаем от цифрово евро.

Стабилните монети работят подобно на фондовете на паричния пазар, тъй като предлагат излагане на краткосрочни лихвени проценти в официална валута – почти винаги щатски долар.

Дигиталното евро, обратно, по същество би било онлайн портфейл, гарантиран от ЕЦБ, но управляван от компании като банки. Това ще позволи на хората, дори и тези, които нямат банкова сметка, да извършват плащания. Притежанията вероятно ще бъдат ограничени до няколко хиляди евро и без възнаграждение.

Банките изразяват опасения, че цифровото евро ще изпразни техните каси, тъй като клиентите ще прехвърлят част от парите си за съхранение в портфейла, гарантиран от ЕЦБ.

Централната банка на еврозоната в момента експериментира с това как цифровото евро ще работи на практика. Но тя ще вземе окончателно решение дали да го стартира, едва след като европейските законодатели одобрят законодателството по въпроса.

Нигерия, Ямайка и Бахамските острови вече пуснаха цифрови валути, а още 44 държави, включително Русия, Китай, Австралия и Бразилия, изпълняват пилотни проекти.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"