fbpx

Унгария притеснена за газовите си доставки след санкционирането на Газпромбанк

Руското правителство и енергийните компании са уверили Унгария, че ще осигурят непрекъснати доставки на газ, въпреки санкциите на САЩ срещу Gazprombank (GPB). Това е посочил унгарският министър на външните работи и външноикономическите връзки Петер Сиярто след среща в Москва с руския вицепремиер Александър Новак и представители на руския бизнес, съобщава ТАСС.

Припомняме, през санкционираната Газпромбанк минават всички разплащания, свързани с руските енергийни доставки.

„Решението на американската администрация да включи Газпромбанк в списъка със санкции поставя страните от Централна и Югоизточна Европа, включително Унгария, в трудна позиция. Нашите руски партньори ни увериха в пълната си ангажираност и заинтересованост за поддържане на сътрудничество и непрекъснати доставки“, отбелязва Сиярто във Фейсбук.

По-рано той е уточнил, че следващото плащане за газ, който идва от Русия по газопровода „Турски поток“ и разклоненията му през България и Сърбия, е планирано за края на декември. На 22 ноември Сиярто е обсъдил този въпрос с първия заместник-министър на енергетиката на Руската федерация Павел Сорокин в Истанбул в кулоарите на международния енергиен форум. Унгарското външно министерство от самото начало заяви, че консултации по тази тема могат да се проведат и с Газпром, който доставя газ въз основа на дългосрочни договори с унгарската компания MVM Energy. Плащанията за руски газ се извършваха до момента именно чрез GPB.

Сиярто информира още, че юристи в областта на енергетиката и финансите вече работят върху решение, което ще позволи страните да се справят със ситуацията и да се гарантира бъдещата сигурност на енергийните доставки на Унгария. Външният министър е убеден, че скоро ще бъде намерено решение.

Той припомни, че „енергийните доставки от Русия играят важна роля в гарантирането на сигурността на енергийните доставки на Унгария“, отбелязвайки, че „това не е политически въпрос“, а реалност. „Инфраструктурата е такава, че в Унгария използваме голямо количество природен газ, петрол и ядрено гориво с руски произход“, обяснява министърът и добавя, че Будапеща няма намерение да се отказва от взаимноизгодно сътрудничество с Москва, още повече че в момента няма алтернатива.

Според него администрацията на САЩ поставя Унгария в трудна позиция, като добави Газпромбанк към списъка си със санкции и „по този начин се опита да търси отговорност от онези страни от Централна и Югоизточна Европа, които използват руски енергийни ресурси“.

Ръководителят на унгарското външно министерство смята, че това е и „важен регионален фактор“ за енергийната сигурност и Унгария продължава консултациите по тази тема с други чуждестранни партньори. „Тъй като други страни са в същата ситуация, ние работим заедно, за да разрешим този проблем“, обяснява Сиярто. Той уверява, че Унгария е заинтересована да продължи доставките на нефт, газ и ядрено гориво от Русия за атомната си електроцентрала в Пакш. „И ако това е общото намерение, тогава определено ще намерим решение“, завършва министърът, цитиран от ТАСС.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"