Управляващата коалиция в Германия се споразумя за механизъм за финансиране на бъдещата водородна мрежа на страната, удължавайки крайния срок за нейното изграждане с пет години до 2037 г. и предлагайки защита на инвеститорите в случай на фалит, съобщава Ройтерс.
Германия, която беше силно зависима от руския газ до началото на войната в Украйна, е особено силно заинтересована да премине към водород. Много държави залагат на водорода, който може да се използва отчасти за заместване на природния газ, тъй като се стремят да декарбонизират икономиките си и да намерят начини да усвоят периодични възобновяеми доставки в електрическата мрежа.
Плановете са основната мрежа на Германия за водородно гориво да се простира на над 9700 км и да струва около 20 милиарда евро, като съществуващите газопроводи съставляват 60% от мрежата.
Според споразумението в коалицията мрежата трябва да бъде въведена най-късно до 2037 г., пет години след първоначалния краен срок, като това е опит да се облекчи финансовата тежест за операторите.
Проектът ще бъде финансиран чрез потребителски такси и изграден от частни компании, като за насърчаване на инвестициите в технология, която е в начален стадий, мрежовите оператори няма да носят отговорност, ако един оператор фалира, подпомогнати от държавна гаранция от около 6,7% възвръщаемост на капитала преди данъци.
Министерството на икономиката обмисля това, което нарича амортизационна сметка за покриване на разходите за изграждане на мрежата за дълъг период, за да избегне прехвърлянето на цялата сума към настоящите потребители, като плановете са разходите да бъдат изплатени до 2055 г. Ако обаче търсенето е слабо и пазарът не успее да тръгне, мрежовите оператори ще трябва да поемат около 24% от разходите, са се договорили страните, отбелязва Ройтерс.