Доналд Тръмп, който ще се завърне в Белия дом през 2025 г., вероятно ще въведе „широкомащабни и агресивни“ мерки за намаляване на търговския дефицит на САЩ с Европейския съюз (ЕС), според бивш високопоставен американскси търговски служител.
За Грета Пейш, бивш главен съветник на правителствената агенция по търговия на Съединените щати (USTR), политиките на следващата администрация на Тръмп вероятно ще бъдат с „ниво на амбиция“, близко до това, което той предлагаше по време на предизборната си кампания, а именно сериозно повишаване на митата. „Мисля, че Доналд Тръмп ще предприеме широки и агресивни мерки по отношение на търговията“, сподели тя пред Euractiv.
Грета Пейш, която напусна поста си в агенцията през януари и сега работи за Wiley, базирана във Вашингтон консултантска фирма, казва, че един от приоритетите на новата администрация на Тръмп ще бъде да се справи със значителния търговски дефицит на Вашингтон с останалия свят, включително и с ЕС.
През миналата година ЕС регистрира търговски излишък от 157,9 милиарда евро, с 37,2 милиарда евро повече, отколкото когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност през 2017 г. Това в голяма степен е проблем, признава Грета Пейш.
„Ние внасяме автомобили от ЕС, но не изнасяме. Внасяме стомана от ЕС, но не изнасяме […] Саздава се впечатлението, че има нещо несправедливо в тези търговски отношения, което трябва да бъде коригирано“, обяснява тя.
„В Съединените щати има голямо безпокойство и сред двете партии относно данъчното облагане на американските технологични компании“, казва Грета Пейш, описвайки тези мерки като „дискриминационни“. „И мисля, че това със сигурност може да бъде начин за администрацията на Тръмп да подчертае „вътрешните опасения“, добавя тя, „и да наложи мита на ЕС и при това да го направи доста бързо“. Изданието припомня за данъчното облагане в ЕС на американски весокотехнологични компании като Amazon, Apple и Google.
Освен това Пейш смята, че търговската стратегия на Доналд Тръмп отново ще бъде силно повлияна от Робърт Лайтхайзър, горещ защитник на протекционизма, който беше председател на агенцията по време на първия мандат на републиканеца. След като бе „един от най-големите защитници“ на промените в търговската политика на САЩ, докато работеше за сенатор Рон Уайдън във финансовата комисия на Сената по време на първия мандат на Тръмп, „много вероятно“ е Робърт Лайтхайзър „да има голямо влияние“ върху следващата администрация, подчертава тя.
„Робърт Лайтхайзър въведе „прозореца на Овъртън“* в търговската политика, с което повлия както на администрацията на Байдън, така и на икономическото мислене и в двете партии“, обяснява Пейш.
Робърт Лайтхайзър предизвиква безпокойство
Страховете на европейските лидери относно бъдещите търговски планове на Вашингтон се задълбочиха от новината от миналата седмица, че е много вероятно Робърт Лайтхайзър да се върне в Белия дом и да поеме отново предишната си роля в агенцията по търговия. В неотдавнашна статия, публикувана във Financial Times, той яростно защити използването на мита за защита на Съединените щати срещу икономическите „хищници“, които „системно“ реализират големи излишъци.
„Страните, които редовно имат големи излишъци, са протекционистите на световната икономика“, пише той. „Други, като Съединените щати, които редовно имат огромен търговски дефицит, са техни жертви“.
Промяна в начина на мислене
Като цяло Пейш настоява, че лидерите на ЕС трябва да признаят, че засилващото се геополитическо напрежение и нарастващата икономическа конкуренция от страна на Китай са довели до промяна в търговската политика на Вашингтон през последните години.
Според нея Брюксел е смятал, че след първия мандат на Доналд Тръмп Вашингтон „ще се върне при администрацията на Байдън към търговска политика и подход, подобен на този от ерата на Барак Обама“. „Но това не се случи. Така че мисля, че те трябва да признаят, че Доналд Тръмп е избран от народа на Съединените щати и този избор е отражение на търговската политика, която в момента търпи все по-силно развитие. Позицията на новоизбрания президент не е отклонение от нея“.
Нейните коментари идват на фона на нарастващите страхове за въздействието върху европейската икономика на това, което анализаторите често наричат нарастващ протекционизъм на САЩ, в момент, когато Европа вече се разтърсва от комбинация от високи цени на петрола, слаби инвестиции и намаляващо вътрешно и външно търсене.
В своите икономически прогнози от есента на 2024 г., публикувани на 15 ноември, Европейската комисия ревизира надолу предвижданията си за растеж на БВП на ЕС за 2024 г., като ги намали до 0,9%. Знак за контраста между състоянието на икономиките на Вашингтон и Брюксел е, че европейската изпълнителна власт ревизира нагоре своите прогнози за растеж за Съединените щати от 2,4% на 2,7%.
Комисията посочи, че икономическите перспективи на ЕС са „до голяма степен влошени“ поради двата продължаващи конфликта в Украйна и Близкия изток, както и поради „потенциалните протекционистки мерки от страна на търговските партньори“.
Паоло Джентилони, европейски комисар по икономиката заявява, че „евентуален завой на американската политика в посока към протекционизъм ще нанесе тежки вреди и на двете икономики“. „Търговските отношения между Съединените щати и Европейския съюз са едни от най-важните и стратегически в света“, добавя той.
В очевиден опит да предотврати потенциални търговски търкания, председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен предложи Европейският съюз да закупи допълнителни количества втечнен природен газ от Съединените щати.
*Социологическа концепция за съществуването на рамки на допустимия спектър от мнения в публичните изказвания на политиците от гледна точка на текущия обществен дебат