fbpx

Валутни неволи пречат на Индия да плаща за руския петрол

Дискомфортът на индийското правителство от това, че позволява на контролираните от държавата рафинерии да плащат за вноса на руски петрол с китайска валута, задържа плащането за най-малко седем товара, съобщава Ройтерс. Спорът около плащането не е нарушил доставките досега, като руски фирми като Роснефт продължават да снабдяват контролираните от държавата индийски рафинерии, които търсят алтернативни начини за уреждане.

Това се случва в момент, в който Индия се очертава като най-големият вносител на руски морски петрол тази година, като рафинериите разграбиха суровия петрол, продаван с отстъпка, след като някои западни държави спряха вноса от Москва заради нахлуването й в Украйна.

Но рафинериите често се сблъскват с проблеми при уреждането на търговията с петрол с Москва, след като Съединените щати и Европейският съюз наложиха таван на цените от 60 долара за барел на руския петрол, принуждавайки купувачите да използват алтернативи като емиратски дирхами за товари, които са надхвърлили тавана при повишаването на цените на петрола.

Още през юли Ройтерс съобщи, че индийските рафинерии са започнали да използват юани, за да плащат за част от петрола на руските продавачи, като същевременно са продължили да използват долари и дирхами, за да уредят повечето си покупки на руски петрол.

Индийското правителство обаче се чувства неудобно да използва юани за сетълмент, сочат двама служители на финансовото министерство пред Ройтерс, което води до голямото забавяне за разплащанията

Не е ясно дали правителството действително е инструктирало държавните рафинерии да спрат да плащат в юани, но неодобрението на Ню Делхи е очевидно. „Това не е забранено и ако частна фирма има юани, за да уреди търговията си, правителството няма да я спре, но няма нито да насърчава, нито да улеснява такава търговия“, заявява служител на министерството, цитиран от Ройтерс.

Индийските рафинерии купуват по-голямата част от руския си петрол от търговци, но правят и някои директни покупки от руски субекти. Източници от рафинирането информират, че търговците са били готови да сключват сделки в дирхами, но руските продавачи са държали на юани.

Държавната Indian Oil Corp, най-голямата рафинерия в страната, е използвала юани и други валути за плащане на руски петрол. Други държавни рафинерии Bharat Petroleum Corp и Hindustan Petroleum, които досега не са плащали за петрол в юани, също са помолени от руски доставчици да плащат с китайска валута.

Частните индийски рафинерии продължават да плащат в юани и други валути за внос на руски петрол, посочват още източниците на агенцията, като повечето индийски покупки на руски петрол се плащат в дирхам.

От рафинериите изтъкват, че сетълментът в юани увеличава техните разходи, тъй като рупиите първо трябва да бъдат конвертирани в хонконгски долари и след това юани, процес, който струва 2-3% повече от сетълмента в дирхам.

Докато индийските държавни рафинерии биха предпочели да използват рупии, за да плащат за руски петрол, след като централната банка на страната миналата година обяви механизъм за уреждане на външната търговия в рупии, Русия е по-малко склонна да приеме тази валута, тъй като двустранният търговски баланс е наклонен в полза на Москва.

В Индия обаче някои хора смятат, че използването на юана е в полза на Китай, след като връзките между двете съседки остават обтегнати след граничния сблъсък през 2020 г., при който бяха убити 20 индийски и четирима китайски войници.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"