Министрите на енергетиката на страните от Г-20, които се срещнаха в Индия, не успяха да договорят график за постепенно намаляване на използването на изкопаеми горива. В заключителната декларация дори не се споменават въглищата, които са един от основните фактори за глобалното затопляне, отбелязва RFI.
Този неуспех на министрите на енергетиката на страните от Г-20 да постигнат съгласие идва въпреки заявената през май в Хирошима воля на лидерите на Г-7 за „ускоряване“ на техния „отказ“ от изкопаемите горива. И това в условията, когато световните температури достигат рекордно високи стойности, причинявайки горещи вълни, наводнения и пожари.
Индия, която председателства срещата на Г-20, обясни тази безизходица с това, че някои от членовете искат намаляване на изкопаемите горива, „което не е подкрепено от устройства за улавяне и съхранение на въглерод“, „в съответствие с различните национални обстоятелства“. Докато „други имат различно мнение дали технологиите за улавяне и съхранение на въглерод отговарят на тези нужди“.
„С рекордните температури, достигани всеки ден по света и въздействието на изменението на климата, което става вече неконтролируемо, светът имаше нужда министрите на енергетиката от Г-20 да покажат единомислието си по въпроса“, изтъква Алдън Майер, анализатор в консултантската фирма E3G.
„Човечеството не може да си позволи да изчаква“
Група от осемнадесет държави, между които Франция и Германия, начело с Маршаловите острови, призова „за спешен отказ от изкопаемите горива“ и „пик на парниковите газове до 2025 г.“, заявявайки, че „човечеството не може да си позволи повече да изчаква“.
Тази група настоява за намаляване с 43% на световните емисии на парникови газове до 2030 г. спрямо 2019 г., за да се спази ограничението от 1,5°C, в съответствие с изчисленията на експертите по климата на ООН. Но много развиващи се страни смятат, че богатите, които са и най-големите замърсители, трябва да финансират в по-голяма степен енергийния преход.
Например Индия си е поставила цел постигане на нетни нулеви емисии през 2070 г., 20 години по-късно от много други страни. Доклад, подготвящ председателството на Индия на Г-20, изчислява, че цената на енергийния преход е 4 трилиона долара годишно и подчертава значението на евтиното финансиране на трансфер на технологии към развиващите се страни, искане многократно издигано от Делхи.
Липса на желание за бърз отказ от изкопаемите горива
Някои големи производители на петрол също не са склонни бързо да се откажат от изкопаемите горива. Ед Кинг от комуникационната мрежа за климата GSCC обвини по-специално Русия и Саудитска Арабия за липсата на напредък в преговорите в Индия. Тези страни „блокираха усилията за споразумение за утрояване на чистите енергии, насочени към намаляване на изкопаемите горива“, оплака се той в Twitter.
Главният изпълнителен директор на петролната компания на ОАЕ Adnoc, Султан Ал Джабер, който ще председателства преговорите на COP28, посочва, че очаква изкопаемите горива да продължат да играят роля, макар и по-малка, с противоречивата помощ на устройствата за улавяне и съхранение на въглерод. Той обаче смята, че намаляването им е „неизбежно“ и „значително“, но че реализмът не ни позволява да минем без тях от днес за утре.