fbpx

Възстановяването на Китай и трагедията в Турция вдигнаха цените на петрола

Цените на петрола се повишиха за втора поредна сесия, водени от оптимизма за възстановяване на търсенето в Китай и опасенията относно недостига на доставки след затварянето на голям експортен терминал след земетресениеjf в Турция.

Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с $1,74, или 2,15%, до $82,73 за барел до 08:04 GMT, докато фючърсите на западнотексаския междинен суров петрол в САЩ се покачиха с $1,70, или 2,29%, до $75,81 за барел, съобщава Ройтерс.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) очаква половината от ръста на глобалното търсене на петрол тази година да дойде от Китай, изтъкна шефът на агенцията преди ден, добавяйки, че търсенето на реактивно гориво нараства.

Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, повиши цените на водещия си суров петрол за азиатски купувачи за първи път от шест месеца на фона на очакванията за възстановяване на търсенето, особено от Китай.

Операциите на турския терминал за износ на петрол от 1 милион барела на ден в Джейхан бяха спрени след голямото земетресение, ударило региона. Терминалът на BTC, който изнася азерски суров петрол за международните пазари, ще бъде затворен до 8 февруари.

Петролните пазари ще следят и речта на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл в сряда, отбелязватг анализатори. Повишаването на лихвените проценти обикновено укрепва долара, което може да направи суровия петрол по-скъп за купувачите извън САЩ.

Възстановяването на цените на петрола е по-скоро предпазлив ход преди речта на Пауъл, когато председателят на Фед може да даде повече знаци за евентуяално бъдещо повишаване на лихвените проценти“, казва Тина Тенг, анализатор в CMC Markets, цитирана от Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"