Замърсяването с PFAS*, или така наречените „вечни“ замърсители, е явление, чиито размери все още не са известни. Тези токсични химикали практически не могат да бъдат разградени. Как да се отървем от тях? Можем ли да изчистим замърсените почви? Задачата изглежда непосилна, изтъква в свой репортаж France 24**.
3М, безпрецедентен екологичен скандал в Белгия
Селището е Звейндрехт, точно до Антверпен в Белгия. В продължение на 50 години земите на това населено място се замърсяват от американския гигант 3М. PFAS са открити по време на огромните строителни работи по свързването на двата бряга на реката и затварянето на „пръстена“, нещо като околовръстно шосе на града. Томас Гоорден, консултант по екология, е един от първите, който сигнализира за този голям скандал. „Това е нещо като петролен разлив, действащ в продължение на 50 години“, казва той с ирония, добавяйки, че „правителството е било напълно наясно със замърсяването с PFAS. Но това се превърна в истински проблем за тях едва когато разбраха, че трябва да прокопаят тунел точно по средата на зоната“.
Екологът ни завежда при Едуард, пенсионер, който този ден работи в зеленчуковата си градина. Той и съпругата му са сред тези, чиято кръв е изследвана за наличие на PFAS. „Нивата в кръвта ни са изключително високи и не знаем какви последствия ще има това по-късно. Децата ми не искат повече да ядат зеленчуци, яйца и аз престанах да готвя“, оплаква се пенсионерът. Той не вярва в никакво обезвреждане. „Колкото и да казват, че отстраняват щетите, колкото и да чистят земята, те просто не ни чуват“, заключава той. През юли химическата компания обеща да инвестира 571 милиона евро за почистването на мястото.
Европейско разследване
Европейската агенция за химическите продукти посочва най-малко 10 000 „вечни замърсители“. Тяхната особеност се дължи на веригата от атоми на въглерода и флуора, която PFAS съдържа и която представлява една практически неразрушима химическа връзка. За индустрията те са идеални вещества, защото са устойчиви на вода и топлина. Поради това те присъстват навсякъде в нашето ежедневие: тигани с незалепващо покритие, опаковки за храни, противопожарна пяна, дъждобрани и дори тоалетна хартия. И именно тази устойчивост прави PFAS толкова опасни за здравето и околната среда. Веднъж изпуснати в природата от фабриките, които ги произвеждат или използват, те проникват в почвата, водата и не се разграждат по естествен път.
Основните производители на PFAS, като Chemours, 3M или Solvay, уверяват, че правят всичко възможно, за да ограничат изхвърлянето им в природата. Ако не се направи нищо, близо 4,5 милиона тона PFAS ще попаднат в околната среда през следващите 30 години.
Къде и в какви количества? Група журналисти от 17 медии от 13 държави се опитаха да отговорят на този въпрос. Благодарение на тяхната титанична работа е разработен „Forever Pollution Project“, безпрецедентна карта на доказано съществуващото и предполагаемото замърсяване. Особено активна в тази група е Стефан Орел, разследваща журналистка във вестник Le Monde. „Резултатът е доста впечатляващ, в смисъл, че има много малко места на картата, които са пощадени от това замърсяване“, обяснява журналистката, все още в шок от откритията. Цифрите говорят сами за себе си: намерени са 17 000 замърсени места, а в други 21 000 се предполага, че замърсяването е голямо. „Прекрасно знаем, че проблемът се подценява в голяма степен“, продължава тя, като посочва „горещите точки“, местата, където концентрацията надвишава 100 ng на литър или на килограм. Разбира се, намираме ги в местността, където работи завода на 3M в Белгия. „В тези зони е необходима спешна намеса от страна на държавните органи“, се възмущава журналистката, която припомня, че няма разпоредби, които да ограничават това замърсяване.
PFAS разрушават ендокринната система
Какво въздействие могат да имат тези вещества върху здравето? Франческа Манчини, епидемиолог в INSERM, е посветила на това своите научни изследвания. Тя е подбрала 100 000 жени на възраст между 40 и 65 години през 1990 г. и продължава да следи състоянието им. Както знаем, PFAS са опасни за здравето, 80 до 90% от тях, човек приема чрез храната, но също така и чрез водата. „Смята се, PFAS разрушават ендокринната система, което означава, че те влияят и нарушават активността на хормоните в организма“, уточнява изследователката. „Най-силното доказателство, с което разполагаме в момента, е връзката между поемането на PFAS и отговора на имунната система, към ваксините, особено при децата.“ Колкото повече детето е изложено на PFAS, толкова по-малко ефективна ще бъде защитата, която то получава от ваксината.
Други изследвания показват наличието на потенциална връзка между излагането на PFAS и някои видове рак, по-специално хормонално зависимите, като рак на тестисите и рак на гърдата. През годините европейски изследователи, преследващи индустрията, успяха да забранят няколко вида PFAS като PFOS или PFOA. „Крайната цел на нашето изследване е да допринесем за намирането на достатъчно солидни научни доказателства, за да можем да убедим властите, да предприемат мерки и да успеем да разпрострем забраната върху множество молекули, които са част от едно и също семейство“, завършва Франческа Манчини.
Как да се изчисти водата?
В Белгия, близо до Антверпен, обикновен пътен строителен обект е пряко засегнат от замърсяването, създавано от 3M в продължение на половин век. За извършването на строителните работи пътната компания трябва да изпомпва подпочвените води. Обичайно след това тази вода се отвежда в канализационната мрежа. Но тук тя задължително трябва да се третира предварително. Фирмата Colas Environnement управлява този проект по нов начин. Водата се отвежда в големи резервоари, след което преминава през филтри с активен въглен, материал, за който се смята, че е способен да задържа PFAS. Тези филтри ще уловят органичните замърсители и по-специално PFAS. Отработените въглища и съдържащите се в тях замърсители се изпращат за унищожаване и изгаряне. Това обаче не може да бъде трайно решение в дългосрочен план. „Активният въглен ще улови замърсителите, но няма да ги разгради“, обяснява Арно Перо, директор на Colas Environnement. Водата, която ще продължи да се инфилтрира обратно в земята, на свой ред ще бъде замърсена от почвата, която е пълна с PFAS. „Ако искахме да изградим място за обезвреждане, трябваше да можем да третираме замърсителите директно при източника, директно в земята“, обяснява Арно Перо. „За съжаление, наличните в момента техники не могат да разграждат PFAS, поради което те съвсем уместно са наречени вечни замърсители“.
За възстановяването на земята е необходима огромна работа
За да намери трайни решения, Colas Environnement създаде партньорство с изследователите от BRGM (Бюро за геоложки и минни изследвания), базирано в Орлеан. Целта е да се намерят достатъчно агресивни продукти, които да могат да разграждат PFAS. За да разрешат този проблем, те провеждат опити в резервоар пълен с пръст, в който се вкарват замърсители, в случая противопожарна пяна, която съдържа PFAS. „Първо ще се опитаме да извлечем PFAS посредством един вид гел“, обяснява Жюли Лион, ръководителка на проекта. „След това ще извършим химическо третиране директно в земята, което е способно да унищожи PFAS, останали след първото третиране.“
Гелът позволява извличането на 95% от PFAS, присъстващи в матрицата. Други методи са термични, които включват нагряване на земята до повече от 1000°C за унищожаване на замърсителите или физически, при които ще се направи опит да се разрушат PFAS чрез различни физически въздействия. Цената на разграждането ще бъде ключова.
„Към края на разследването си казах, че трябва да се опитаме да определим стойността на това замърсяване в Европа“, си спомня Стефан Орел, журналистката от Le Monde. „И в един момент спрях да изчислявам, когато достигнах няколкостотин милиарда евро, защото разбрах, че тове е неоценимо. Никой днес не може да каже колко би струвало освобождаването на околната среда от това вещество“. Пряко отговорните компании се готвят да отделят милиарди евро, за да се опитат да поправят непоправимото.
*Състояща се от повече от 4700 химикала група на перфлуорираните и полифлуорираните алкилни вещества (PFAS) включва широко използвани изкуствени химикали, които се натрупват с времето в човешкия организъм и в околната среда
**Превод Георги Саулов