fbpx

ВЕИ покриват половината от очаквания сериозен ръст на търсенето на ток до 2027-ма

Увеличаването на потреблението на електроенергия до 2027 г. се очаква да бъде средно около 4% годишно, водено от нарастващото използване за индустрията, климатизация, електрификация и центрове за данни, изтъква нова доклад на Международната агенция за енерегика…

Прогнозира се, че ръстът на световното потребление на електроенергия се очаква да достигне най-бързите си темпове през последните години, нараствайки с близо 4% годишно до 2027 г., тъй като потреблението на електроенергия нараства в редица сектори в цялата икономика.

Electricity 2025, последното издание на основния пазарен анализ на сектора на МАЕ, прогнозира, че растежът на глобалното търсене ще бъде еквивалентен на добавяне на количество, по-голямо от годишното потребление на електроенергия в Япония всяка година между настоящия момент и 2027 г.

По-голямата част от допълнителното търсене през следващите три години ще дойде от нововъзникващите и развиващите се икономики, на които се падат 85% от растежа на търсенето. Тенденцията е най-ясно изразена в Китай, където търсенето на електроенергия расте по-бързо от цялата икономика от 2020 г. насам. Потреблението на електроенергия в Китай се е повишило със 7% през 2024 г. и се очаква да нарасне средно с около 6% до 2027 г. Ръстът на търсенето в Китай се подхранва отчасти от индустриалния сектор, където наред с традиционните енергоемки сектори, бързо разрастващото се енергоемко производство на слънчеви панели, батериите, електрическите превозни средства и свързаните с тях материали изиграха значителна роля. Климатизацията, приемането на електрически превозни средства, центровете за данни и 5G мрежите са допълнителен принос.

В Съединените щати се очаква силно увеличение на търсенето на електроенергия да добави еквивалента на текущото потребление на електроенергия в Калифорния към общото национално потребление през следващите три години. Прогнозите са, че ръстът на търсенето на електроенергия ще бъде по-скромен в Европейския съюз, като ще се повиши до нивата си от 2021 г. едва до 2027 г. след големите спадове през 2022 г. и 2023 г., предизвикани от енергийната криза.

Новият доклад прогнозира, че растежът на източниците с ниски емисии – предимно възобновяеми и ядрени – е достатъчен, за да покрие цялото нарастване на глобалното търсене на електроенергия през следващите три години. По-специално се прогнозира, че генерирането от слънчева фотоволтаична енергия ще посрещне приблизително половината от растежа на глобалното търсене на електроенергия до 2027 г., подкрепено от непрекъснато намаляване на разходите и политическа подкрепа.

Производството на електроенергия от слънчеви фотоволтаици е надминало това от въглища в Европейския съюз през 2024 г., като делът на слънчевата енергия в енергийния микс надхвърля 10%. Очаква се Китай, Съединените щати и Индия да видят, че делът на слънчевите фотоволтаици в годишното производство на електроенергия ще достигне 10% от момента до 2027 г. В същото време ядрената енергия прави силно завръщане, като нейното производство на електроенергия е на път да достигне нови върхове всяка година от 2025 г. нататък през прогнозния период. В резултат на тези прогнозни тенденции се очаква емисиите на въглероден диоксид от глобалното производство на електроенергия да достигнат плато през следващите години, след като се увеличат с около 1% през 2024 г.

Докладът разглежда някои от основните напрежения, пред които са изправени електрическите системи през 2024 г., включително зимни бури в Съединените щати, урагани в Атлантическия океан, прекъсвания на тока, причинени от екстремни метеорологични условия в Бразилия и Австралия, и суши, намаляващи водноелектрическата енергия в Еквадор, Колумбия и Мексико. Тези събития подчертават значението на осигуряването на по-голяма устойчивост на електроенергийните системи.

Той също така разглежда критичната роля на времето за електрическите системи и нарастващата нестабилност в цените на електроенергията на едро в някои региони, което показва нарастваща нужда от гъвкавост на системата. Случаите на отрицателни цени на електроенергията на едро нарастват на някои енергийни пазари, въпреки че все още са относително необичайни в световен мащаб. Тези събития като цяло сигнализират за недостатъчна гъвкавост в системата поради технически, регулаторни или договорни причини.

244111921722mz




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"