Износът на петрол от Венецуела се e повишил до четиригодишен връх, доближавайки 950 000 барела на ден през октомври, стимулиран от нарастващия добив на суров петрол и повече продажби за Индия и Съединените щати, сочат данни за доставките и документи от държавната компания PDVSA, цитирани от Ройтерс.
Скокът в производството на суров петрол, главно поради стабилизирането на преработвателните операции в най-големия петролен регион на Венецуела, пояса на Ориноко, е позволил възстановяването на големи запаси от суров петрол, показват документите на PDVSA.
Общо PDVSA и нейните съвместни предприятия са изнесли средно 947 387 барела на ден суров петрол и гориво, 21% ръст спрямо предходния месец и най-високата месечна стойност от началото на 2020 г., според данни, базирани на движението на танкери.
Южноамериканската държава, която остава под санкциите на САЩ от 2019 г., е изнесла и 314 500 метрични тона петролни странични продукти и нефтохимикали, малко повече от 267 000 тона през септември.
Доставките на суров петрол от Chevron за Съединените щати са достигнали връх от 280 000 барела на ден, най-високото ниво, откакто американският производител възобнови износа на тежки петролни петролни суровини от Венецуела в началото на миналата година. Испанският производител Repsol също е изнасял петролни товари от Венецуела за САЩ и Испания миналия месец.
PDVSA увеличава износа за Индия, която беше водещ пазар преди санкциите, изпращайки през октомври три товара, или около 141 000 барела на ден.
Доставките на суров петрол за САЩ, Европа и Индия са разрешени съгласно лицензи на САЩ за някои съвместни партньори и клиенти на PDVSA, включително Chevron, Repsol, Eni, Maurel & Prom (MAUP.PA) и Reliance Industries.
Въпреки това Китай остава основната дестинация за износа на петрол от Венецуела през октомври с 385 300 барела на ден, изпратени пряко и непряко до най-големия вносител на петрол в света. Износът за Китай е бил още по-висок през септември, средно около 451 500 барела на ден.
Износът на Венецуела за политическия съюзник Куба, която е в остра енергийна криза, леко се повишава до 28 000 барела на ден от 22 000 барела на ден през септември.