Новоизбраният президент Доналд Тръмп обеща да увеличи до максимум производството на петрол и природен газ в САЩ – което вече е на рекордно високи нива – отчасти чрез премахване на това, което той смята за ненужно регулиране и бюрокрация.
Ройтерс дава прогноза кои укази, свързани с енергетиката, би обявил Тръмп през първите си дни на поста, в стремеж да изпълни това обещание.
Тръмп може да нареди САЩ да се оттеглят от Парижкото споразумение от 2015 г., международен пакт за борба с изменението на климата и ограничаване на покачването на глобалните температури чрез намаляване на емисиите, свързани с изкопаеми горива. Тръмп оттегли САЩ по време на първия си мандат и източници по време на прехода казват, че той иска да го направи отново. Оттеглянето от споразумението е важно, тъй като Съединените щати са най-големият източник на парникови газове в света и важен двигател на глобалната климатична амбиция.
Тръмп даде да се разбере, че възнамерява бързо да вдигне мораториума върху нови разрешения за износ на втечнен природен газ, наложен от администрацията на президента Джо Байдън – нещо, което неговите съветници казват, че може да се случи в рамките на часове след встъпването му в длъжност на 20 януари. Байдън наложи замразяването в началото на 2024 г., за да проведе проучване за въздействието върху околната среда и икономиката на нарастващия износ на газ от САЩ, който процъфтява след нахлуването на Русия в Украйна накара европейските правителства да намалят вноса на руски газ. Проучването призовава за повишено внимание при издаването на нови разрешителни. Тръмп обаче може да изчака до края на периода за коментари на проучването на 18 февруари, за да защити всички одобрения на разрешителни от съдебни дела.
Тръмп може да обяви национално извънредно положение за енергетиката на САЩ, което ще му позволи да ускори издаването на разрешителни за нова енергийна инфраструктура и други енергийни проекти. Ходът, който Тръмп обеща по време на предизборната си кампания, ще се впише в по-широката му програма за разширяване на производството на енергия, докато електрическата мрежа се бори да се подготви за прогнозиран скок в търсенето от центрове за данни. Природният газ вероятно ще бъде голям фокус, въпреки че други сектори като възобновяеми енергийни източници, тръбопроводни оператори и ядрената индустрия също могат да се възползват. Декларацията може да бъде уязвима за правни предизвикателства, ако неговата администрация не може категорично да установи съществуването на истинска извънредна ситуация, оправдаваща съкращаване на екологичните и други процедури за издаване на разрешителни.
Вероятно Тръмп ще нареди на администрацията си да разшири значително сондажите за нефт и газ във федерални земи и води, преобръщайки предприетото от Байдън за минимизиране на разработването на изкопаеми горива върху територията на САЩ. До голяма степен ще зависи от усмотрението на неговия Вътрешен отдел да реши колко често и в какъв мащаб да предлага площи на търг на сондажи. Около една четвърт от петрола на нацията идва от федерални лизингови договори. Голямо предизвикателство обаче ще бъде разширяването на търговете към нови офшорни региони, след като Байдън използва Закона за земите този месец, за да защити огромни части от Атлантическия, Тихия океан и другаде от петролни разработки.
Тръмп каза, че възнамерява да сложи край на нови разработки на офшорна вятърна енергия, като твърди, че индустрията е скъпа, вреди на китовете и причинява проблем със съхранението им, когато старите турбини бъдат изведени от експлоатация. Това е промяна от първия му мандат, когато администрацията му подкрепи офшорната вятърна енергия. Тръмп може да изпълни обещанието си, като нареди на вътрешното си министерство да спре или ограничи новите търгове за наем на офшорна вятърна енергия във федерални води. Офшорната вятърна индустрия, която вече е изправена пред големи предизвикателства около нарастващите разходи и проблемите с веригата за доставки, заяви, че очаква съществуващите одобрени проекти в САЩ да продължат.
Обещанието на Тръмп да наложи големи тарифи върху вноса на САЩ от почти навсякъде – включително канадски суров петрол и рафинирано гориво, както и части за батерии за слънчеви и електрически автомобили – може да има последствия върху световната търговия. Дяволът ще е в детайлите.