fbpx

Вертикалният газов коридор се разшири с Молдова и Украйна

Къв Вертикалния газов коридор, опериран от Гърция, България, Румъния и Унгария, се присъединиха Молдова и Украйна. В рамките на министерска среща в Атина на групата на високо равнище за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа (СЕЅЕС) двете страни са подписали Меморандум за разбирателство.

С това се затвърждава интензивното сътрудничество, развивано от операторите на газопреносни системи за природен газ и втечнен природен газ от Гърция (DESFA и Gastrade), България (ICGB, Булгартрангаз), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ) и Словакия (EUStream), с цел да се отговори по координиран начин на необходимостта от засилване на енергийната сигурност и по-нататъшна диверсификация на източниците на доставки.

Разширяването в рамките на Вертикалния газов коридор с операторите от Молдова (Vestmoldtransgaz) и Украйна (GTSOU) е по инициатива на ICGB и цели осъществяването на по-тясно сътрудничество за използване на съществуващата инфраструктура за природен газ в региона.

Според компанията – оператор на газовата връзка между България и Гърция, това може да даде възможност за транспортиране на 10 млрд. куб. м/г. втечнен природен газ от терминалите в Гърция и каспийски газ, количества от Южния газов коридор през трети страни, което допълнително засилва ключовата регионална роля на интерконектора IGB.

В момента газопроводът IGB оперира с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно, но предвид динамиката в региона и търсенето на пазара вече работим по разширяването на този капацитет, за да достигне 5 млрд. куб. м годишно. Това ще бъде от огромно значение, за да се позволи вносът на по-големи количества втечнен природен газ от юг чрез IGB и чрез Трансбалканския газопровод, за да достигне и до пазарите на Молдова и Украйна, Унгария и Словакия„, коментират изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. Според тях с тази стратегическа стъпка Вертикалният газов коридор се превръща в по-конкурентен коридор за европейските потребители, като засилва енергийната независимост на Европа и диверсификацията на доставките.

Всички оператори на преносни системи се договориха като следващи стъпки да проведат едновременно през юли 2024 г. – една година по-рано от предвидения график, обвързващ пазарен тест за разпределение на капацитета в съответните точки за междусистемно свързване. Въз основа на изразения пазарен интерес ще бъдат придвижени проекти за разширяване на капацитета, за да се отговори на търсенето по трасето на Вертикалния коридор.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"