Макар на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество работодателите да изразиха подкрепа за усилията на кабинета за овладяване на бюджетния дефицит, консолидиране на бюджетните разходи, възстановяване на финансовата стабилност, така че да стане възможно и членството на България в еврозоната от 2026 г., управляващите получиха слаба подкрепа за проектобюджета си.
Председателят на УС на АИКБ Васил Велев изтъкна, че АИКБ не е подкрепила нито един от трите бюджета, защото от асоциацията смятат, че недопустимо се увеличава преразпределителната роля на бюджета, изземат се много повече доходи от домакинствата и от предприятията, от реалния сектор, от икономиката и се изливат в нереформирани системи. По този начин не се увеличава конкурентоспособността на икономиката и не се създават предпоставки за увеличаване на икономическия растеж, и оттам трайно увеличаване на доходите на хората и жизнения стандарт, заявява Велев.
Припомняме, АИКБ разпространи вчера подробна своя позиция по проектобюджетите. От нея става ясно, че асоциацията селектира 9 силни и 17 слаби страни на проекта за държавен бюджет.
Такъв бюджет не инвестира в реформи, продължава нетаргетирано да раздава пари „на калпак“ и съдържа съществен риск за прекомерен дефицит. Това са достатъчни основания да се въздържим от подкрепа на предложения проект на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., заключава асоциацията в позицията си.
По време на тристранката председателят на УС на БСК Добри Митрев обобщи, че БСК подкрепя с резерви и трите бюджета. Той се съгласи с определението, че това е „възможният“ бюджет. По думите му от БСК имат опасения от рязкото нарастване на външния дълг като се аргументира, че в края на 2028 г. се очертава да имаме дълг приблизително 90 млрд. лева или 36 процента от БВП, което е обезпокоително. От БСК имат притеснения и по отношение възможната събираемост на преките и косвените данъци, особено на косвените и специално ДДС.
И БСК обявиха, че са против увеличението на доходите на калпак. Смятаме, че трябва да бъдат увеличени доходите на онези администрации, които пряко работят с гражданите и с бизнеса и в които поради ниски възнаграждения има липса на хора, които да извършват такава дейност, добавя Митев.
Двата представени синдиката също не приветстваха проектобюджетите. От КНСБ поставят под съмнение подкрепата си, а КТ Подкрепа в прав текст обяви, че не подкрепя проектобюджетите. Синдикалните аргументи са, че е дошло време за сериозни дебати, както и за промени на данъчно-осигурителната система и увеличение на максималния осигурителен праг.