fbpx

Влязоха в сила изискванията на ЕК за баланс на половете в корпоративните управи

Европейската комисия припомня, че в края на 2024 година пе влязла в сила Директивата за баланса между половете в корпоративните управителни съвети. Целта е по-балансирано представителство на половете в управителните съвети на дружествата, регистрирани на фондовата борса, във всички държави-членки на ЕС.

Директивата поставя цел за големите дружества в ЕС, регистрирани на фондовата борса, 40 % от по-слабо представения пол сред техните директори без изпълнителни функции и 33 % сред всички директори.

Крайният срок за транспониране на директивата от държавите членки изтече на 28 декември 2024 г., а компаниите трябва да изпълнят целите до 30 юни 2026 г.

Посочва се, че делът на жените в корпоративните управителни съвети е средно 34% в ЕС. От 2010 г. насам представителството на жените във висшия мениджмънт се е подобрило в повечето държави-членки на ЕС, но степента на напредък варира значително, а в някои държави-членки е в застой. Например през 2024 г. жените представляват 39,6% от членовете на борда на най-големите регистрирани компании в държави със задължителни квоти за пола, в сравнение с 33,8% в страни с меки мерки и само 17% в държави, които не са предприели никакви действия .

Досега държавите-членки трябва да са транспонирали правилата на директивата в националното си законодателство, включително:

  • Специфични обвързващи мерки за процедурата за избор на директори на борда, с прозрачни и неутрални по пол критерии.
  • Правило за предпочитание за кандидата от по-слабо представения пол – при еднакво квалифицирани кандидати от двата пола.
  • Разкриване на критерии за квалификация, ако това бъде поискано от неуспешен кандидат.
  • Индивидуални ангажименти от регистрирани компании за постигане на баланс между половете сред изпълнителните директори.
  • Докладване относно състава на управителните съвети и препятствията за постигане на целта на директивата, когато е приложимо, и действията, предприети за преодоляването им.
  • Ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за компании, които не спазват задълженията за прозрачен подбор и докладване. Санкциите се определят от държавите-членки и могат да включват глоби и недействителност или анулиране на назначението на оспорваните директори, ако е необходимо.
  • Директивата също така изисква от държавите членки да публикуват списък на компаниите, които са постигнали целите за баланс между половете, както и да определят един или повече органи за насърчаване, анализ, мониторинг и подкрепа на баланса между половете в управителните съвети.

България (в седем закона) е сред 15-те страни от ЕС, които са транспонирали изискванията на директивата в част от законодателството си.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"