fbpx

Водеща рейтингова агенция в Европа повиши кредитния рейтинг на България

Рейтинговата агенция „Скоуп рейтингс“ (Scope Ratings) повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на A- от BBB+ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред  рейтинга е стабилна.

От агенцията изтъкват, че присъединяването към еврозоната ще укрепи кредитния профил на България чрез подобрения на множество области, свързани с рейтинга, включително чрез елиминирането на валутния риск, подобрение на гъвкавостта на паричната политика и улеснявайки достъпа до развитите капиталови пазари на еврозоната. Допълнително, присъединяването ще осигури достъп на местните банки до улесненията на ЕЦБ и на държавата до Европейския стабилизационен механизъм, което ще подпомогне финансовата стабилност и ще намали разходите за финансиране, както за публичния, така и за частния сектор.

Scope Ratings очакват в средносрочен план икономическата перспектива на България да бъде подкрепена от продължаващия приток на европейски фондове и членството в еврозоната. Прогнозира се нарастване на БВП с 2.6 % през 2025 г. и с 2.9 % през 2026 г. в реално изражение, след растеж от 2.8 % през 2024 г. Траекторията на растежа е подкрепена от съществени европейски средства.

В средносрочeн период присъединяването към еврозоната се очаква да насърчи преките чуждестранни инвестиции и да задълбочи търговската интеграция с други държави членки на еврозоната, което допълнително ще засили благоприятните макроикономически перспективи.

От Scope Ratings посочват още, че стабилната перспектива се аргументира от очакването, че рисковете за рейтингите са балансирани през следващите 12 до 18 месеца.

Положителните сценарии за рейтингите и перспективите са:

  • устойчивият икономически растеж и икономическата диверсификация водят до сближаване с доходите на глава от населението в ЕС; и/или
  • напредък в справянето с институционалните предизвикателства, включително върховенството на закона и корупцията.

Обратно, негативните сценарии за рейтингите и перспективите са:

  • фискалните перспективи отслабват, което води до по-големи от очакваното фискални дефицити и продължаващо нарастване на държавния дълг;
  • икономическите перспективи отслабват, например поради вътрешен или външен икономически шок, намалявайки икономическия растеж и/или средносрочния потенциал за растеж на страната;
  • институционалните рискове или политическата нестабилност се увеличават, което повишава съществеността на опасенията за управлението и/или затруднява притока на европейски средства.

Припомняме, до момента две рейтингови агенции – Fitch и S&P вече вдигнаха кредитния рейтинг на България, повлияни от потвърденото членство на страната в еврозоната от 1 януари догодина.

Scope Ratings е сред водещите европейски агенции за кредитен рейтинг, която гарантира, че емитентите и инвеститорите имат разнообразие от кредитни мнения. Подходът й „отдолу нагоре“ се основава на европейска аналитична перспектива, която отчита местните условия – финансови, политически, регулаторни, съдебни и културни – в които емитентите оперират. Scope Ratings е единствена европейска агенция, приета от ЕЦБ съгласно Рамката за кредитна оценка на Евросистемата (ECAF).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"