fbpx

Военната индустрия в Европа vs. мудността на политиците

Държавите членки на Европейския съюз не могат да постигнат съгласие относно обхвата на клаузата за съвместни покупки в рамките на програмата SAFE (Действия за сигурност за Европа), новият инструмент за общо финансиране на отбраната разполагащ с бюджет от 150 милиарда евро. Въпреки това, за производителите в сектора приоритетът е ясен, изтъква EURACTIV.

Инструментът SAFE ще даде възможност на двадесет и седемте да финансират своите инвестиции в отбраната чрез съвместни покупки.

При всички положения два големи въпроса остават за решаване: от една страна, при какви условия някои трети държави биха могли да бъдат допуснати да участват в тези съвместни покупки; от друга страна, докъде трябва да се простира клаузата за преференции за европейските производители?

Последният компромисен текст по програмата, изготвен от полското председателство на Съвета на ЕС, се опитва да дефинира условията за „съвместните“ покупки.

Този текст предвижда, че производителите, намиращи се извън ЕС, ще могат да кандидатстват за участие в програмата SAFE само ако тяхната страна е сключила както търговско споразумение, така и пакт за отбрана със Съюза. Освен това се прилагат няколко технически условия: местата, където се осъществява производството, трябва да бъдат ясно определени, трябва да бъде посочен минимум съставни компоненти, които се произвеждат в ЕС и делът на елементите, идващи от трети страни, трябва да бъде изрично деклариран.

Някои държави членки считат тези критерии за твърде ограничителни и се застъпват за по-голяма откритост към външни партньори. Към днешна дата страни като Великобритания, Турция и Южна Корея се считат за потенциални кандидати за участие в програмата.

В допълнение към тези правила, Гърция и Нидерландия искат да въведат допълнителни критерии. Според дипломатически източници, те настояват за изключване на трети страни, които не спазват принципите на върховенството на закона и за забрана за закупуване на продукти от техните предприятия.

Индустрията настоява за бързо приемане на документа

Докато страните-членки спорят за правилата, които трябва да бъдат приети, големите европейски компании в сферата на отбраната изпратиха ясно послание към Брюксел: от средствата по SAFE трябва на първо място да се възползват европейските предприятия.

В документ, в който излагат позициите си, такива фирми като Airbus, Saab и MBDA, представлявани от Европейската асоциация на индустриите за сигурност и отбрана (ESDA), призовават за приоритетно разпределение на финансирането по програмата към предприятия базирани в ЕС.

Според ESDA европейските производители вече са положили усилия за увеличаване на производствения си капацитет в контекста на намаляването на световните запаси. Следователно, според тях, би било логично да се даде предимство на европейските доставчици.

Асоциацията също така се застъпва за стриктно прилагане на европейските преференции по отношение на „ракетите, защитата на критичните инфраструктури и киберпространството“. Освен това, такова оборудване следва да бъде прекласифицирано като „комплексно“, противно на настоящия му статут в документите на Комисията и Съвета.

Що се отнася до сътрудничеството с трети страни, ESDA смята, че Великобритания може да бъде изключение. Всъщност немалко големи европейски компании, като MBDA и Leonardo, имат филиали в страната или си доставят определени компоненти оттам. Фактът, че Лондон преговаря за отбранителен пакт с ЕС, се възприема като положителен сигнал от индустрията.

Преговорите между държавите членки по текста продължават, като насрочената дата за приемането му остава 13 май.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"