fbpx

Войната за китайски таланти е следващото търговско огнище на напрежение

Търговската война на Съединените щати с Китай досега се фокусира върху електрониката, автомобилите и други стоки. Но може би се появява нов фронт: талантите. Аутсорсинг компанията Foxconn е заявила на стотици китайски инженери и техници в своите фабрики за iPhone в Индия да се върнат у дома, съобщи Bloomberg в, позовавайки се на източници. Това се случва, тъй като Пекин затяга контрола си върху експертите в страната в областта на изкуствения интелект, редкоземните елементи, производството и други – зловещ знак, че потокът от хора и умения може да бъде следващата остра точка, изтъква Робин Мак в коментар за Ройтерс.

Не е ясно какво стои зад последния ход на Foxconn. През януари Bloomberg съобщи, че китайските власти „устно са насърчили“ местните власти и регулаторните органи да ограничат трансфера на технологии и износа на оборудване за Индия и Югоизточна Азия, където се установяват компании като Apple и дори местни компании, включително производителят на електрически автомобили BYD. По това време китайското министерство на външните работи заяви, че страната „се отнася с всички страни еднакво и е отворена за предприятия“ отвсякъде.

Както и да е, това е лош знак за гиганта от Купертино и други, които преместват веригите си за доставки извън Китайската народна република, за да избегнат високи тарифи или геополитически рискове – или и двете. Производителят на iPhone е постигнал бърз напредък; шефът Тим ​​Кук смята, че „по-голямата част“ от всички продукти, предназначени за САЩ, ще бъдат произведени в Индия и Виетнам до третото тримесечие на тази година. Това преместване ще бъде болезнено за втората по големина икономика в света. Според Кук, Apple поддържа 5 милиона китайски работни места, над половината от които са в производството. Затрудняването на преместването на персонал и оборудване за производители като Foxconn може да помогне в краткосрочен план, макар че това рискува отговор от Индия.

В дългосрочен план трансферът на технологии представлява много по-голяма заплаха. Вземете например контрола на Китай върху редкоземните елементи. Държавите се надпреварват да развиват собствени вериги за доставки, но по-голямата част от ноу-хауто е в Китайската народна република. Пекин вече забрани износа на определени технологии за обработка и производство на магнити, но отива по-далеч: миналия месец Wall Street Journal съобщи, че властите съставят каталог на китайски граждани с експертиза и ограничават пътуванията им.

Длъжностните лица може също да проверяват фирмите за изкуствен интелект. Някои служители в стартиращата компания DeepSeek, например, имат забрана да пътуват свободно в чужбина. На Пекин няма да убягне, че някои от най-добрите таланти в областта на изкуствения интелект в Силициевата долина, включително тези в Meta, са китайци.

Китай знае силата на привличането на експертни работници към бреговете си. Тайван отдавна се оплаква, че фирми от континента крадат инженерите му, включително известния инженер на чипове Лян Монг Сонг, който напусна TSMC през 2017 г., за да стане съ-изпълнителен директор на базирания в Шанхай конкурент SMIC. Това би трябвало да даде на Пекин достатъчно основания да изкопае дълбока траншея за глобалната война за таланти.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"