fbpx

Всичко за тарифите: Пет въпроса към ЕЦБ

Европейската централна банка заседава на 17 април с целия си фокус върху хаоса в тарифите и значението му за това колко още ще трябва да се намалят лихвите.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви реципрочни мита за десетки страни по света, включително 20% за Европейския съюз, след което внезапно отмени тези мита за 90-дневен период, разтърсвайки финансовите пазари, като полученото допълнително време за преговори едва облекчи нервните пазари и перспективите не станаха по-сигурни.

Ще бъде много интересно как те (ЕЦБ) преминават по тази тънка граница между признаването на това, което трябва да бъде признато, без да му поставят прекалено подчертан тон“, коментира главният европейски икономист на Morgan Stanley Йенс Айзеншмид, цитиран от Ройтерс.

Агенцията формулира пет ключови въпроса към ЕЦБ за пазарите:

1/ Ще намали ли ЕЦБ лихвите следващия четвъртък?

Най-вероятно. Търговците прогнозират намаление от 25 базисни пункта, което би довело лихвения процент на ЕЦБ до 2,25%, ход, който се възприема повече като хвърляне на монета, преди да се разбере дали реципрочните тарифи на Тръмп наистина са на път. Управата на ЕЦБ преди това изглеждаше по-раздвоена по отношение на намаляването през април, но част от членовете й предположиха, че развитието на тарифите е засилило аргументите за движение на лихвите.

2/ Как ще се отразят последните тарифи на Тръмп върху растежа и инфлацията?

Трудно е да се каже, предвид предстоящите преговори. Но дори и с 90-дневната отсрочка, ЕС все още е засегнат от широки 10% мита, да не говорим за по-високите ставки върху стоманата, алуминия и автомобилите, така че те със сигурност ще навредят на растежа. Преди обратния завой на Тръмп в сряда, източници от ЕЦБ са изтъкнали пред Ройтерс, че предишна оценка за удар от 0,5 процентни пункта върху растежа през първата година е твърде ниска и може дори да надхвърли 1 процентен пункт, което би заличило целия очакван растеж за 2025 г.

Въздействието върху инфлацията е по-двусмислено и ще зависи от степента на реципрочен отговор срещу тарифите на Тръмп и, в по-дългосрочен план, от това колко фрагментирана става световната търговия.

Но засега цените на петрола паднаха с 15% този месец, еврото се повиши с над 9% от началото на март, докато Китай, най-големият източник на внос в ЕС, понася най-големия удар от митата, като всичко това сочи към по-нататъшно намаляване на инфлацията.

3/ Така че ще трябва ли ЕЦБ да ускори намаляването на лихвите?

Пазарите със сигурност мислят така. Сега търговците очакват ЕЦБ да намали лихвите още два пъти тази година след 17 април. Това е доста голяма промяна, като се има предвид, че до момента не е имало очаквания за толкова резки движения тази година.

Икономистите обаче виждат и по-умерен път. Средното очакване в анкета на Ройтерс е само още едно намаление, поставяйки лихвите на 2% през втората половина на годината.

4/ Ще дойдат ли на помощ германските стимули?

Още не. Историческото преразглеждане на правилото за дълга на Германия за увеличаване на разходите за инфраструктура и отбрана се смята за промяна на правилата за европейската икономика, но ще отнеме време, за да се постигне.

Икономическото въздействие на германските фискални разходи е история за 2026 г., а не за 2025 г.“, отбелязва Саймън Уелс, главен европейски икономист на HSBC.

5/ Колко загрижена е ЕЦБ за финансовата стабилност?

Управата на банката все още не изглежда разтревожена, но засилва наблюдението си върху банките и пазарите. Облигациите в еврозоната също се промениха, но бяха по-малко променливи от държавните облигации на САЩ, докато разликата в разходите по заеми между по-бедните държави-членки и Германия, най-голямата икономика в Европа, не се разшири до тревожни нива.

Но ЕЦБ остава загрижена, че финансовият стрес може да се разпространи от нефинансови субекти към редовни кредитори в периоди на пазарен стрес. Смята се, че хедж фондовете, които освобождават някои обременени с дългове залози, са изиграли роля в неотдавнашната нестабилност.

Всъщност шефът на ЕЦБ Кристин Лагард заявява, че банката е готова да разгърне своите инструменти за поддържане на финансовата стабилност и има солиден опит в разработването на нови инструменти, когато е необходимо.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"