Япония обмисля да предложи подкрепа за газопровод в Аляска на стойност 44 милиарда долара, в стремеж да ухажва президента на САЩ Доналд Тръмп и да предотврати потенциални търговски търкания. Това съобщава ройтерс, позовавайки се на свои източници, запознати с въпроса.
Длъжностни лица в Токио очакват, че Тръмп може да повдигне въпроса относно проекта, който според него е ключов за просперитета и сигурността на САЩ, по време на срещата си с японския премиер Шигеру Ишиба във Вашингтон следващата седмица.
В същото време Япония има съмнения относно жизнеспособността на предложения тръбопровод с дължина 800 мили – предназначен да свърже находища в северната част на Аляска с пристанище на юг, където газът ще бъде втечнен и транспортиран до азиатски клиенти. Причината за тях са общите разходи за газ в сравнение с други източници. Но е готова да проучи евентуална сделка, ако бъде поискана, казаха служители.
Токио може да включи такъв ангажимент сред други отстъпки, като закупуване на повече газ от САЩ и увеличаване на разходите за отбрана и инвестициите в производството в САЩ, за да намали двустранния търговски дефицит от 56 милиарда долара и да предотврати заплахата от тарифи, изтъква един от източниците на Ройтерс.
Агенцията припомня, че сред изпълнителните заповеди, подписани от Тръмп, когато встъпи в длъжност на 20 януари, е обещание да се разгърне ресурсният потенциал на Аляска, „включително продажбата и транспортирането на Alaskan LNG до други региони на Съединените щати и съюзнически нации в Тихоокеанския регион“.
Тръмп определи газовия проект като победа за Аляска и съюзниците на САЩ в Азия, търсещи стабилен източник на енергия. Но Япония вече има изобилен достъп до втечнен природен газ и нейните компании са търгували около 38 милиона тона миналата година, което е повече от половината от вътрешното й потребление.
Все пак тръбопроводът за Аляска може да помогне на Япония да диверсифицира доставките далеч от по-рискови източници като Русия, която представлява около една десета от нейния внос на газ.
Премиерът Ишиба е заявил в парламента, че докато Япония трябва да намали зависимостта си от изкопаемите горива, „има неща, които трябва да поискаме от САЩ по отношение на стабилни енергийни доставки“. Той не дава подробности, нито споменава проекта за Аляска.
Длъжностните лица предупреждават, че Ишиба няма да може да поеме твърди ангажименти относно LNG, включително инвестиране в проекта в Аляска, когато се срещне с Тръмп. Всяка сделка трябва да предлага разумни цени и гъвкавост, включително да позволява на японските купувачи да препродават LNG, който купуват, каза четвърти служител.
Медийното внимание в Токио се съсредоточава върху това дали Ишиба, който стана министър-председател миналата година и оглавява правителство на малцинството, може да повтори връзката, която бившият японски лидер Шиндзо Абе изгради с Тръмп по време на първия му мандат. Абе, който беше убит през 2022 г., беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с Тръмп след победата му на изборите през 2016 г. и двамата станаха близки довереници и партньори в голфа.
Адо Мачида, базиран в Токио бизнесмен, който е служил в преходния екип на Тръмп след изборната му победа през 2016 г., коментира, цитиран от Ройтерс, че оферта от Япония за закупуване на повече втечнен природен газ и подкрепа на тръбопровода за втечнен природен газ в Аляска ще бъде „вероятно най-лесният“ начин да се спечели Тръмп. „Тръмп ще иска да знае какво ще направи Япония за него“, казва Мачида, добавяйки, че е говорил с японски правителствени служители относно предложението.
Държавни банки като Японската банка за международно сътрудничество (JBIC) биха могли да осигурят финансиране за проекта в Аляска на търговски фирми като Mitsubishi Corp и Mitsui & Co, на които Япония разчита, за да осигури запаси от нефт, газ и въглища в чужбина.