fbpx

„Защо днес вече не мога да разбирам Русия“

Немският журналист, политолог и историк на Източна Европа д-р Сузане Шпан* пристига у нас за участие в двудневния Sofia Information Integrity Forum 2024, където ще говори в сесията, посветена на „Глобалната информационна война на Русия: мрежи, стратегии, социална уязвимост“. По време на форума, а и при гостуването й на доц. Красен Станчев в предаването Алтернативата, ще бъде представена нейната книга Руската мрежа в Германия. Публикуваме кратко ревю на изданието, което авторката обяснява и с подзаглавието Как станах разбирач на Русия и защо днес вече не мога да бъда такъв

След разпадането на Съветския съюз Изтокът и Западът се сближиха – еуфорични и убедени, че съществуващите различия могат да бъдат преодолени чрез уж общи цели. Германските правителства се опитаха да постигнат това сближаване чрез диалог и сътрудничество и подчертаха надеждността на Русия. Въпреки че тази оценка се оказа илюзия, заради режима, който води войни и арестува членове на опозицията, разбирането за Русия и разказът за руската душа продължават да съществуват в голяма част от Германия. Въпреки хибридната война на Русия, включваща различни елементи като хакерски атаки, шпионаж и информационни кампании и се води най-малко от 2014 г. насам, проблемът все още изглежда не се приема достатъчно сериозно от германците.

Как руските медии влияят на политическия дебат в Германия

Сузане Шпан използва конкретни примери от репортажи, за да покаже как телевизионният оператор RT и новинарският портал Sputnik използват фалшиви новини, за да изопачават реалността и да влияят на общественото мнение в своя полза. Тя е убедена, че успехът на руската пропаганда се основава не само на бързия възход на RT DE като алтернативен канал за милиони потребители. През годините Русия е изградила мрежа в Германия: Журналисти, политици и други активисти – от крайно десния до левия спектър, идеолози на конспирацията, далеч от утвърдените медии, партии и бизнес. Благодарение на тази мрежа, в Германия се наложи разбиране за Русия и управлението на Путин, което позволи дълго време да бъдат пренебрегвани и прощавани действия от рода на войната в Грузия, анексирането на Крим, интервенцията в Донбас, военната помощ за сирийския диктатор Асад, убийствата на политически опоненти, например в берлинската Тиргартен.

Авторката прави критичен преглед на собствения си живот и обяснява как се е променило собственото й възприятие на Русия.

*Д-р Сузане Шпан е водещ експерт по руска дезинформация и медии в Германия. От 2014 г. тя е публикувала шест проучвания и множество статии за руската телевизия RT DE и руската мрежа в Германия. През 2024 г. излиза нейната книга „Как да спечелим информационната война: Русия и нейната мрежа в Германия“.

След като изучава източноевропейска история, славистика и политически науки в университетите в Санкт Петербург и Кьолн, тя получава докторска степен през 2011 г. Нейната дисертация „Държавната независимост – краят на източнославянската общност? Външната политика на Русия спрямо Украйна и Беларус от 1991 г.” е издадена като книга.

Д-р Спан е работила по международни проекти в Лондонското училище по икономика и Института за анализ на политиката във Вилнюс. Изследванията й са представени в немски и международни медии като Arte, ARD, Deutschlandfunk, Deutsche Welle, La Liberté, NZZ, Yle, Радио Свобода, Bloomberg и др.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"