От януари насам щатският долар се срина с над 10% спрямо основните световни валути. Причината е нестабилността на търговската политика на Доналд Тръмп и натискът, който той упражнява върху Федералния резерв. Това обезценяване, безпрецедентно от повече от половин век, може да наруши световното парично равновесие отбелязва rfi.fr.
След влизането си в Белия дом Доналд Тръмп всява непрекъснато объркване относно икономическата си стратегия. Противоречиви изявления следваха едно след друго, като кулминацията им достигна с обявяването на въвеждането от 1 август на допълнителни мита за държави, които нямат споразумения с Вашингтон. Тази постоянна несигурност, съчетана с ескалация на митата, предизвика сериозно безпокойство на финансовите пазари.
Към това се добавя и нарастващият натиск от страна на американския президент върху Федералния резерв (ФЕД). Доналд Тръмп открито критикува решенията на неговия председател Джером Пауъл, подкопавайки доверието в независимостта на институцията. ФЕД традиционно се разглежда като стълб на икономическата стабилност. Поставянето на това под съмнение накара някои инвеститори да изтеглят капиталите си, което допълнително отслаби долара.
Еврото набира сила, европейските износители в затруднение
Обезценяването на долара води автоматично до покачването на курсовете на другите валути и по-специално на еврото. Сега едно евро струва около 85 цента, което показва засилването на европейската валута. Но това поскъпване има и обратна страна. Европейските износители губят конкурентоспособност, тъй като техните продукти автоматично стават по-скъпи на международния пазар в сравнение с американските стоки, които се продават в долари.
За сметка на това, тази слабост на зелените банкноти е благодат за американската икономика. Това позволява на местните предприятия да изнасят на по-ниски цени, което потенциално стимулира индустриалния растеж и заетостта. Но европейските туристи могат да се радват, пътуването до Съединените щати вече е по-евтино. Остава проблемът, че еврото, въпреки скорошните си възходи, все още няма статута на световна резервна валута.
Към война на валутите и световна дедоларизация?
Освен конюнктурните ефекти, този спад на долара поражда структурни притеснения. Много икономисти се опасяват от „валутна война“, която би могла допълнително да фрагментира международната парична система и да увеличи риска от световна финансова криза.
В същото време в ход е процес на дедоларизация. Новоразвиващите се страни, особено тези от БРИКС, увеличават двустранните си споразумения, с цел да заобиколят американската валута. Последната среща на върха беше пореден пример за това. В условията на тези парични сътресения, на предно място отново излиза едно сигурно убежище: златото. Когато валутите се колебаят, благородните метали остават последното нещо, което вдъхва доверие.