fbpx

Защо Европа е зависима от американското оръжие? И защо това е проблем?

Като най-голям износител на оръжие в света, САЩ снабдяват много европейски страни, до такава степен, че Старият континент е зависим от тях. Това е повод за безпокойство, тъй като Вашингтон размаха заплахата, че ще намали военните си ангажименти, изтъква capital.fr.

Въпреки че Франция е един от най-големите износители на оръжие в света (6,5%), тя остава далеч зад Съединените щати, които държат 43% от световния износ. Според доклад на SIPRI, за четири години (2020-2024) вносът на оръжия от европейските държави-членки на НАТО се е увеличил със 105% в сравнение с периода 2015-2019. Този факт „отразява общото превъоръжаване в Европа в отговор на заплахата от Русия“. Но това увеличение на вноса преди всичко подчертава, че Европа е станала зависима от Съединените щати.

Защо? От целия внос на оръжие, 64% се падат на САЩ, което е с 12% повече в сравнение с предходните четири години. Самолетите, които Старият континент (без Франция) закупува, са основно F-35. Такъв е случаят на Италия и Великобритания. Общо девет страни са закупили американски самолети стелт, въпреки че някои са интегрирани в производството на ключови компоненти. Други страни пък купуват системите за противовъздушна отбрана Patriot.

Поръчки реализирани до края на 2024 г.

Освен самолети, европейците получават големи количества и други въоръжения. Според SIPRI общо 60% от всичките оръжия са внос от САЩ. Между 2022 и 2024 г. Украйна стана най-големият вносител на оръжия в света, но страни като Дания, Нидерландия и Белгия все още са силно зависими. Белгия, на която между 2015 г. и 2019 г. се падаше 0,1% от глобалния внос на оръжие, между 2020 г. и 2024 г. достигна до 0,7%, обаче продължава да се снабдява главно от Испания с Airbus A400M. Но към днешна дата най-големият ѝ оръжеен договор е за американските F-35 за 3,8 милиарда евро.

И в този смисъл за първи път Европа се превърна в най-големия клиент на САЩ, изпреварвайки Близкия изток, особено след като до края на миналата година бяха направени големи поръчки, в т.ч. за 472 бойни самолета и за 150 бойни хеликоптера.

Доналд Тръмп заплашва да напусне НАТО

Тази зависимост може да предизвика безпокойство в светлината на размахваната от Вашингтон заплаха за намаляване на военните ангажименти. В началото на март Съединените щати спряха военната помощ за Киев, но още по-важно е, че Доналд Тръмп заплашва да се оттегли от НАТО, макар че днес в Брюксел държавният секретар Марко Рубио официално заяви, че остават в алианса. Подобно решение не може да бъде взето за една нощ, още повече, че би накарало американската армия да загуби ключова инфраструктура. Но ако това все пак стане, дали САЩ ще се съгласят да произвеждат за европейските страни? Това е достатъчно да накара някои държави да помислят два пъти, преди да направят поръчка.

Португалия обмисля да замени своите F-16 с F-35, но неотдавнашното дистанциране на Доналд Тръмп от НАТО може да промени мнението на португалското министерство на отбраната и то да се насочи към френския Rafale (Dassault), шведския Gripen (Saab) или Eurofighter на Airbus. „В нашия избор ние не можем да останем нечувствителни към геополитическата среда“, заяви министърът на отбраната Нуно Мело, като добавя: „Предсказуемостта на нашите съюзници е основен актив, който трябва да имаме предвид.“ Окончателното решение все още не е взето.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"