Това е една от големите амбиции на Доналд Тръмп за времето на втория му мандат: да увеличи добива на петрол и газ в Съединените щати. Въпреки лайтмотива си “Drill, baby, drill” (Дълбай, скъпа, дълбай!)*, Тръмп може бързо да изпита трудности при прилагането на този проект на практика, отбелязва rfi.fr.
Обитателят на Белия дом обещава, че САЩ ще „дълбаят като луди“. Така тонът за следващите му четирите му години на власт вече е зададен. Следователно стратегията му да направи Америка още по-велика ще минава през изкопаемите горива. Също така е важно да припомним, че производството на газ и петрол имат голям дял в американската икономика. САЩ са най-големият производител на суров петрол в света. През 2024 г. са били произведени 13,2 милиона барела на ден. Това е рекорд, който трябва да бъде надминат тази година, за да достигне 13,5 милиона. Страната никога не е произвеждала толкова петрол, но Доналд Тръмп иска да отиде още по-далеч. Милиардерът Скот Бесент, който беше номиниран за министър на финансите, разчита на увеличение от повече от 3 милиона барела на ден в рамките на три години.
Безпокойството на световния пазар
Съединените щати вече произвеждат много, но Доналд Тръмп има редица аргументи, за да иска увеличаването на това производство. На първо място той иска да попълни стратегическите резерви на страната. След това иска от позиция на силата да изнася своя петрол и газ по целия свят. Американският президент обяснява още, че ако се разкрият нови находища, това ще създаде работни места и търсенето, на фона на значителното предлагане на американски газ и петрол, ще понижи цените.
Но основното безпокойство е, че производството е достатъчно голямо, за да отговори на търсенето на пазара. Членовете на ОПЕК+, Организацията на страните износителки на петрол, страдат от свръхпроизводство. Рискът е, че предлагането може да стане твърде голямо. Това е една от основите на икономиката: когато предлагането надвишава търсенето, цените автоматично спадат. Така че петролните и газовите компании може просто да откажат да натиснат газта. Те ще действат в собствен интерес и ще сондират, когато това бъде изгодно за тях.
Мерки за насърчаване
Към това трябва да се добави и фактът, че добивът на газ и нефт е нещо скъпо. Проучването, създаването и пускането в експлоатация на едно находище е една непренебрежима инвестиция, която за момента не се оправдава. Засега, дори и да няма големи административни пречки за осъществяването на тези дейности, реално няма индикации, че компаниите ще заемат своето място на пазара. Доналд Тръмп възнамерява да убеди големите играчи в сектора, като премахне програмите за субсидиране на възобновяема енергия, а също и като прекрати регулациите на замърсяването от автомобилите, както и субсидиите за закупуване на електрически автомобили.
Тези мерки ще насърчат увеличаването на потреблението на изкопаеми горива, което може коренно да промени ситуацията. Преди всичко, някои петролни компании със сигурност ще се опитат да спечелят време и да запазят дискретност. Ще трябва да се вземат предвид и геополитическият климат, войната в Украйна и по-специално въпроса за руските изкопаеми горива. Доналд Тръмп е президент само за четири години, а инвестициите на големите компании в сектора често са необратими!
*лозунг на кампанията на Републиканската партия по време на президентските избори през 2008 г.